Carmen Mola: Rok prasaťa

Nikto sa nevráti z pekla bez ujmy. Tretí prípad komisárky Eleny Blanco. Po odchode Eleny Blanco od polície vedie Útvar kriminálneho vyšetrovania Chesca. Na oslave čínskeho Nového roka sa zoznámi s mužom, s ktorým strávi noc, a ráno sa prebudí spútaná v miestnosti, kde páchne ako v chlieve. Keď sa nikomu nedarí s Chescou spojiť, začne sa pátranie. Na pomoc prichádza aj Elena, ktorej priateľkino zmiznutie nie je ľahostajné. Stopy ich zavedú na starú prasaciu farmu, kde si uvedomia, že Chescu vlastne nikdy nepoznali, a netušia, či ju stihnú ešte zachrániť.

https://www.martinus.sk/2908461-rok-prasata/kniha

https://www.pantarhei.sk/540751-rok-prasata-carmen-mola

Gejza Vámoš: Atómy boha

Významný román slovenského modernizmu, spájajúci v sebe prvky naturalizmu a expresionizmu. Ústrednou postavou románu Atómy boha je lekár Karol Zurian, ktorý pracuje v pražskej nemocnici, kde sa pokúša vynájsť liek na pohlavnú chorobu. Zurian čelí neprajnosti kolegov, vlastným kariérnym ambíciám, ale aj komplikovanej láske partnerky, ktorú nazýva Medúza. Vámošov román vychádza z jeho lekárskych skúseností, ale aj z jeho filozofickej koncepcie, tzv. princípu krutosti: Zurian sa totiž snaží naprávať krivdy spôsobené nemilosrdným Bohom, ktorý na ľudstvo zoslal rôzne choroby a kochá sa v ich utrpení.

https://www.pantarhei.sk/544038-atomy-boha-vamos-gejza

https://www.martinus.sk/52411-atomy-boha/kniha

Walter Tevis: Muž, ktorý spadol na Zem

Kultové sci-fi, ktoré zažiarilo aj na striebornom plátne. Pomalá, smutná exkurzia do hlbín ľudskosti a existencie, ktorá je aktuálna aj dnes. Thomas Jerome Newton je mimozemšťan, ktorého domovskú planétu Anthea zničili jadrové vojny. Na Zem prichádza zachrániť posledných preživších. Patentuje si pokročilú antheanskú technológiu a vďaka nej zhromaždí dostatok prostriedkov na stavbu lode, ktorá má priviezť posledných tristo Antheančanov na Zem. Jeho plány sa začnú rúcať, keď prepadne neduhom, ktoré sú až príliš ľudské a ohrozujú cieľ, s ktorým na Zem prišiel.

https://www.pantarhei.sk/544037-muz-ktory-spadol-na-zem-tevis-walter

https://www.martinus.sk/2908619-muz-ktory-spadol-na-zem/kniha