Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Dni detskej knihy – od 15. do 17. mája

16 mája

16. mája, Malokarpatská knižnica v Pezinku

Celoslovenský festival Dni detskej knihy 2024 organizuje tento rok Malokarpatská knižnica v Pezinku v spolupráci s Medzinárodným domom umenia pre deti BIBIANA a SNM – Múzeom Ľudovíta Štúra v Modre. Festival sa uskutoční v dňoch 15. – 17. mája 2024 a jeho hlavným mottom je „Nechajte ma, nech sa môžem báť!”

Hlavným cieľom festivalu je zbaviť deti strachu z čítania, motivovať ich k pravidelným návštevám knižnice, bezprostrednému sprístupneniu kníh v tlačenej forme a zároveň vytvoriť príležitosť k osobnému spoznávaniu ich autorov, ktorých tento rok organizátori festivalu vyberali tematicky (Daniel Rušar, Lena Riečanská, Dušan Taragel, Tereza Oľhová, Silvester Lavrík, Marek Vadas, Ivona Březinová, Július Belan, Petra Arslan Šinková).

Počas troch dní sa uskutočnia besedy s autormi, prezentácie knižiek a výstava Nebojím sa strachu (vernisáž výstavy Malokarpatská knižnica v Pezinku 15. 5. 2024 o 14.00 hod).

Súčasťou festivalu bude aj celoslovenský seminár (SNM – Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre, 16.5.2024 o 10.00) s ústrednou témou “Nechajte ma, nech sa môžem báť” pre pedagógov, knihovníkov, vychovávateľov a záujemcov o prácu s deťmi (Barbora Čaputová/biblioterapeutka, Viera Némethová/knihovníčka, Veronika Šikulová/spisovateľka, Katarína Cigánová/knihovníčka). Súčasťou semináru bude aj workshop storytellingu pre deti, ktorý povedie Martina Jánošíková (Príbehom na stope).

Realizovať celoslovenský festival Dni detskej knihy je prestížna záležitosť medzi slovenskými knižnicami, Malokarpatská knižnica v Pezinku chce predstaviť kvalitnú detskú literatúru aj priblížiť nový pohľad na strach a jeho literárne spracovanie. Aj preto si organizátori zvolili ústrednú tému strach – z čítania, prácu s emóciami v literatúre a chcú predstaviť literatúru, ktorá sa týmito témami zaoberá.

Odborný seminár 16.5.2024
Miesto konania SNM – Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre

9.50 – Otvorenie odborného seminára
Príhovor riaditeľky Malokarpatskej knižnice v Pezinku Mgr. Daniely Tóthovej

10.00 – Viera Némethová
O tom sa čítať nebojím!/Strach
a smrť v detskej literatúre

10.45 – Barbora Čaputová
Úzkosť naša každodenná – mýtus, príbeh, obraz / Biblioterapeutické presahy

11.30 – Prestávka / obed

12.30 – Šikulová /Cigánová
Bu bubu/This is how we do it!

13.15 – Diskusia

Details

Date:
16 mája