Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Literárne prechádzky Bratislavou – Most SNP

18 mája

18. mája 2024, 16. hod., Most SNP, Bratislava

Literárne prechádzky Bratislavou – Bratislavské podhradie a Most SNP v slovenskej poézii

KAPACITA: 30 ľudí – keďže kapacita je obmedzená, prosím, v prípade záujmu na nahláste prostredníctvom formulára: https://forms.gle/3MmaktKqujigiZAo8
VSTUPNÉ: dobrovoľné, odporúčané vstupné min. 3 €, ktoré nám pomôže pokryť toto aj ďalšie pripravované podujatia

Prejdeme sa po Moste SNP a v jeho okolí a pozrieme sa, ako je táto časť Bratislavy stvárnená v poézii slovenských autorov druhej polovice 20. storočia. Začneme na mieste, kde most v roku 1972 slávnostne uviedli do prevádzky. Pripomenieme si, čím priťahovalo básnikov dunajské nábrežie, Podhradie, Vydrica či Rybné námestie predtým. Ktorí autori sú s touto lokalitou zviazaní svojimi životnými osudmi? Ako sa vyrovnali s faktom, že miesta, ktoré významne formovali ich identitu i ducha mesta, zalial betón?

Komentárom bude prechádzku sprevádzať literárny vedec a pedagóg Jaroslav Šrank.

O PROJEKTE LITERÁRNE PRECHÁDZKY BRATISLAVOU:
Literárne prechádzky Bratislavou predstavujú nový koncept kombinujúci vzdelávacie literárne aktivity (prednášky) s komentovanými prehliadkami mesta, ktoré sa v ostatných rokoch stali vyhľadávaným populárnym formátom. Tematicky a odborne budú reflektovať výpravnú publikáciu rozsiahleho kolektívu autorov (R. Passia, V. Barborík a kol.) s názvom Literárne krajiny Bratislavy: obraz mesta po roku 1918 (VEDA, 2023). Projekt prinesie sériu desiatich tematických prechádzok orientovaných do jarných a jesenných mesiacov.

Vznik podujatia podporil Fond na podporu umenia.
Podujatie vzniká v spolupráci s Ústavom slovenskej literatúry SAV a mestskou časťou Bratislava – Staré Mesto.

 

Details

Date:
18 mája