Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

LQ: Vanda Rozenbergová a Agáta Petrakovičová

13 mája

13. mája 2024, 19. hod., Rómerov dom, Bratislava

Májové LQ – Literárny kvocient pozýva k diskusii o knihách Storočie Podenka

V centre každého vydania programu stoja vždy dve výrazné pôvodné literárne diela. Kritériom výberu je aktuálnosť titulu či miera jeho rezonancie v domácom kultúrnom prostredí.

STOROČIE: VANDA ROZENBERGOVÁ
Ak by ste Zdochliare hľadali na mape, sú všade. Na začiatku minulého storočia v nich Vilmos Singer postavil dom. Ubytoval v ňom rodičov Ušatých so synom Egonom, no ich životy zakrátko zmenila španielska chrípka. O sto rokov neskôr dom stále stojí a bez ohľadu na novú hrozbu, jeho obyvatelia nie sú a nikdy neboli nakazení radosťou zo života, láskou k blížnemu, ani zdravým rozumom.
Knihu vydal Slovart.

PODENKA: AGÁTA PETRAKOVIČOVÁ
Agáta Petrakovičová je historička a pracuje v keramickom múzeu, kde sa miesi hlina s rozhovormi a zaujímavými ľuďmi. Je archivárkou veselých a smutných dialógov s výtvarníkmi, priateľmi, rodinou a ľuďmi, ktorých stretáva počas terénnych výskumov. Agáta Petrakovičová je z literátskej šikulovskej rodiny. So sestrou Veronikou majú podobné témy, ale každá o nich píše inak. Text dopĺňajú obrázky Heřmana Landsfelda, ktorého tvorbou sa autorka zaoberá.
Knihu vydal Slovart.

O knihách, ich podobnostiach aj rozdieloch, budú s moderátorom Petrom Darovcom diskutovať Marta Součková, Zvonko Taneski a Radoslav Passia.

Details

Date:
13 mája