Redakcia Magazínu o knihách odporúča knihy pod vianočný stromček
Keď mi radosť urobiť chceš, kúp mi radšej knihu!, spieva v známom hite Meky Žbirka a nejestvuje zrejme žiadny knihomoľ, ktorý by s ním vrelo nesúhlasil. Ale ktorú? Aj tento rok vyšli na Slovensku tisícky kníh, medzi nimi stovky dobrých, a tak sme sa opäť rozhodli vám tie predvianočné dilemy uľahčiť. Ľudia, ktorí robia Magazín o knihách, v tom majú dosť jasno.
Ivana Zacharová: Knihy, knihy, knihy – nikdy ich nebude v dome dosť. Preto sú výborným darčekom na každú príležitosť. Vianoce nie sú výnimkou. Z veľkého množstva tohtoročných titulov mám pre vás tip na niečo hrejivé a láskavé, čiže Putovné kino pána Saita od Annette Bjergfeldtovej, na niečo poetické a vynikajúce od Seána Hewwita – román V hlbinách tma najhustejšia, na niečo napínavé – krimi román Hra od Jana Becka a aj tip na niečo pútavé a slovenské, a tým je román Vandy Rozenbergovej Mágovia vedia viac.
Mara Stanková: Odhliadnuc od rôzneho marazmu, ktorý priniesol rok 2024, sú tu aj pozitíva. Napríklad kniha Uvidíme sa v auguste Gabriela Garcíu Márqueza, ktorý náš svet opustil už pred desiatimi rokmi. Jej čítanie navodzuje vieru, že všetko je, tak ako má byť. Oproti tomuto chlácholivému pocitu stojí realita slov Martina M. Šimečku, pred ktorú nás stavia v rozhovoroch s Jánom Štrasserom. Ich Život na tekutých pieskoch je ako zrkadlo, do ktorého sa nám nechce pozerať, ale vieme, že to robiť musíme. Ak sa snažíte občas utiecť z kola von, skúste to s haiku: Tiché ihriská po stopách zapĺňané tušom rýchlej hry.
Tatiana Piliarová: V zozname knižných vianočných darčekov pre vašich najbližších by nemala chýbať Cleopatra & Frankenstein. Nápaditý debut americkej autorky Coco Mellorsovej prikladá lupu k (nielen) partnerským vzťahom, číta sa takpovediac sám a má potenciál zaujať bez ohľadu na pohlavie a vekovú kategóriu. Ak hľadáte niečo naozaj originálne, skvelou voľbou môže byť bláznivý fantasy román Huncútky. Hoci ho oficiálne nájdete medzi knižkami pre deti od štrnásť rokov, nad svojimi stránkami si ľahko udrží aj nejedného staršieho čitateľa. Najmladších, no aj všetkých so záľubou v knižkách s krásnymi ilustráciami, určite poteší Vládkyňa vetra.
Denisa Patáková: Odkedy som prečítala román Shelley Readovej Plyniem ako rieka, odporúčam ho úplne všade. Za jemnou maľovanou obálkou sa ukrýva emotívny životný príbeh s prvkami rodinnej drámy, ktorý je inšpirovaný skutočnými udalosťami. Ohromujúci debut, ktorý zasiahne všetky poetické a citlivé čitateľské duše.
Pre milovníkov kvalitne vystavaných detektívok odporúčam knihu Jess Loureyovej Unesené, ktorá je vydareným štartom do novej série so sympatickou dvojicou – spontánnou Van Reedovou a trpezlivým Harrym Steinbeckom. Čaká na vás napínavé vyšetrovanie odloženého prípadu, ktorý ožíva po desiatkach rokov a dynamický dej podporený krátkymi kapitolami.
Róbert Kotian: Dobrých kníh vyšlo v tomto roku zasa veľa, a tak som si vybral iné kritérium – urobiť si na Vianoce radosť niečím špeciálnym, luxusnejším ako po zvyšok roka. A už to bolo jednoduchšie – kniha Hany Lasicovej o jej otcovi Milanovi Lasicovi, trojdielny Banksy a osem dielov Zaklínača Andrzeja Sapkowského v jednom boxe si určite nájdu šťastných obdarovaných knihomoľov. Nedávno som sa však začítal do knihy Barbary Kingsolverovej Demon Copperhead a je to také dobré, že som si ju odložil pod stromček. Azda tomuto pokušeniu odolám.
Janka Korčeková: Kniha Jedným ťahom pera rozradostí fanúšikov Terryho Pratchetta – ponúka im dvadsať príbehov, ktoré určite ešte nečítali! Boli síce dlho stratené, ale teraz sú tu a čitateľom naservírujú štedrú porciu humoru, absurditiek, podivných zápletiek a láskavosti. Malých i veľkých čitateľov zbožňujúcich objavovanie zaujímavých faktov na stránkach encyklopédií zaujme Detská encyklopédia všetkého – ponúka im vyše 1500 pôsobivých obrázkov a rozmanitých faktov o svete okolo nás. Milovníci kvalitných detektívok si zaslúžia nájsť pod stromčekom knihy zo série Hrobárov almanach. Ich stránky sú nasiaknuté smrťou a jej skúmanie im prinesie nielen napínavé, ale aj dojemné a poučné momenty.
Martin Kasarda: Tento rok ma najviac prekvapila návšteva jednej stužkovej. Tie deti nám doma nejako rýchlo starnú. Ale viete, na aké pesničky tínedžeri najviac tancovali? Na staré! A tak by som každému, kto má rád hudbu, s chuťou venoval knihu Beatles – Všechny písně, ktorú pripravili J. M. Guesdon a P. Margotin. Nádherná cesta pre sentimentálnych, naivných obdivovateľov šesťdesiatych rokov. A ten duch lásky a radosti zo života „zlatých šesťdesiatych“ potrebujeme aj dnes. A keďže je to kniha aj krásna, aj vtipná, aj múdra, aj darčeková, šup s ňou pod stromček.
Alexandra Jurišová: Čítanie počas Vianoc nie je len o ponorení sa do príbehov, je to rituál, ktorý vytvára priestor najmä pre osobný kontakt so sebou samým. U mňa však vianočné čítanie nie je len o ľahkých príbehoch, a preto vám odporúčam ponoriť sa do reality, ktorú nám prináša Marek Hudec v knihe Spúšť či Tomáš Forró v knihe Spev sirén. Ak máte radi dokonalú súhru vizuálu s obsahom, mali by ste siahnuť po úžasnej knihe Mária de Andradeho s názvom Macunaíma. Taktiež s nádhernou oriezkou a ešte krajším obsahom vás pohltí a rozcíti kniha Zmluva s vodou od amerického autora a lekára (to je podstatné) Abrahama Vergheseho. A dojme vás aj skvelá poetka Anna Siedykh svojimi citlivými a krásnymi veršami v dvoch jazykoch – ukrajinčine a slovenčine – v knihe Cudzinečnosť.
Ľubomír Jaško: Môže byť na Vianoce vhodnejší knižný tip ako oslava pomalosti a života bez stresu či márneho naháňania sa? Chvála pomalosti Carla Honorého je manifestom hnutia, ktoré sa hlási k stratégii pomalosti. Spomaliť je pre nás priam nevyhnutné, pretože existuje už aj rýchla joga. Nejde iba o individuálnu vzburu, ale aj o cestu k férovému, humánnejšiemu i prívetivejšiemu svetu. Táto kniha pomáha zintenzívniť prežívanie všetkého a čitateľovi bude prospešná aj dlho po sviatkoch.
Róbert Dyda: Za top knihu roku 2024 považujem rozhovory Oľgy Gyárfášovej Ako sme žili v rokoch normalizácie. Kto doteraz nepoznal perverzné správanie sa ŠtB, mal by po knihe určite siahnuť. V rámci beletrie som zvedavý, ako prijmú čitatelia dystopický debut Zdenky Kollárovej Vaky o spoločnosti, kde sú prehodené nielen stereotypy, ale muži dokážu rodiť. Teším sa z novinky Adriany Macháčovej Daj mi svoj strach. V príbehu sme svedkami rôznych foriem násilia, ktoré postupne vyjdú na povrch. Najviac do očí bije, ako ľahko dokážu tí, čo ubližujú, zľahčovať svoje činy spôsobom, že veď sa predsa až tak veľa nestalo.
Nikola Brehová: Pre milovníčku romantiky, Vianoc a humoru: Vianočný bozk – Kristína Ježovičová. Pre fanúšikov jedinečných fantasy príbehov: Kde aj temnota zamrzne – A. B. Poranek. Pre zástancov kvalitnej literatúry: Hotel Balkán – Miroslava Kuľková. Pre milovníkov napätia: Nikto nič nevidel – Andrea Mara. Pre nadšencov sci-fi žánru: Stretnutie s Rámom – Arthur C. Clarke. Pre -násťročných milovníkov záhad: Linda a kľúč od Andary – Tomáš Galierik. Pre malých prieskumníkov zábavných príbehov: Grip. Had, ktorý chcel mať nohy – Tomáš Murgaš, Marta Mészárosová.
Ján Blažovský: Rozhovory Jána Štrassera s Milanom M. Šimečkom Život na tekutých pieskoch sú bohaté nielen na informácie, ale sú aj konfrontovaním názorov, v určitých oblastiach podobných, v iných sa zas mierne sporia. Osobitne zaujímavé sú témy venujúce sa osobnej histórii, nástupu autokratických vodcov, politickým témam, klimatickej kríze. Spolu s respondentom môže viesť čitateľ vlastnú polemiku, porovnať svoje názory a zisťovať, či by si ich vedel obhájiť. Pretože M. M. Šimečka si ich obhájiť vie. Kľúčová vlastnosť, ktorá sa dá na ňom obdivovať, je schopnosť sebakritiky. A pozoruhodný rozhľad motivuje robiť si poznámky na čítanie ďalších kníh.
Erika Ena Adamcová: Keďže sa venujem prevažne fantastike, vybrala som pre vás jeden horor a fantasy. Sirotčinec v údolí napísal Philip Fracassi. Je o sirotách žijúcich v kláštore v pustine. Jednej noci vstúpi do ich životov Temnota a kto sa k Nej nepridá, musí zomrieť. Je to silný aj strašný príbeh, zároveň je láskavý a beznádejný. Atmosféra temna prichádza nebadane, cez pocity postáv či útržky príhod.
2x Urban Baránik od Jary Radošovskej je humorne ladený román o vážnych aj nevážnych veciach, prekladaných nadávkami. Tie sú zdrojom mágie hlavnej postavy a vás nepohoršia, ale rozosmejú, pretože sú podané sviežo a v netradičnom spojení.