Ľubo Olach: Clementis – Minister na popravisku

Vladimír Clementis sa narodil v roku 1902 v Tisovci. Bol slovenský politik, právnik, spisovateľ a prekladateľ. Študoval na Právnickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe. V roku 1924 vstúpil do komunistickej strany a spolu s ďalšími ľavicovými intelektuálmi začali vydávať časopis DAV. V roku 1939 emigroval do Francúzska, kde v prítomnosti Viliama Širokého kritizoval uzavretie paktu Molotov Ribbentropp a odsúdil napadnutie Fínska Sovietskym zväzom. Neskôr ho jeho priateľ, ruský spisovateľ Ilja Erenburg, varoval, že Stalin si takéto veci pamätá a neodpúšťa, ale už bolo neskoro. Široký sa postaral o to, aby sa na ne nezabudlo. V roku 1952 bol v procese s protištátnym sprisahaneckým centrom pod vedením Rudolfa Slánského odsúdený na smrť a popravený.
https://www.martinus.sk/2881397-clementis-minister-na-popravisku/kniha
https://www.pantarhei.sk/534940-clementis-minister-na-popravisku-lubomir-olach

Peter Gašparík: Smrť na Liptove
Forograf Karovič sa vyberie na Liptov osláviť narodeniny starého kamaráta Miňa z Bobrovca. Oslava sa má konať na Chate pod Náružím na Červenci. Na stanici v Liptovskom Mikuláši sa zoznámi s narkomanom Milošom, ktorého pár minút na to nájdu mŕtveho. Do cesty sa pripletie skupina, ktorá sa venuje zvláštnym radovánkam, Karovičov nepríjemný spolužiak z Bratislavy aj krásna Liptáčka Majka. Karovič s Miňovou pomocou bojujú do posledného dychu a doslova o život. Z plánovanej narodeninovej oslavy sa stáva nočná mora.
https://www.martinus.sk/3142853-smrt-na-liptove/kniha
https://www.pantarhei.sk/579585-smrt-na-liptove-peter-gasparik
Viera Obuchová: Bratislava – história, osobnosti, pamiatky

O bitke pri Moháči a stratených kostoloch sv. Vavrinca a sv. Michala z predmestia stredovekej Bratislavy, kde všade boli v meste cintoríny, ako vyzeral a kde bol vstup na Ondrejský cintorín a aké osobnosti sú tam pochované. V knihe nájdeme aj unikátny plán električkovej železnice, ktorá na začiatku 20. storočia premávala medzi Prešporkom a Viedňou aj zaujímavosti z Petržalky – o pôvodných plánoch Divadla Arény, o kaplnke neďaleko dostihového areálu, o asanovanom kine Eldorádo. A hoci je Petržalka veľké panelákové sídlisko, jeho súčasťou sú aj výtvarné diela, pomníky, pamätníky aj Petržalský cintorín.
https://www.martinus.sk/2929303-bratislava-historia-osobnosti-pamiatky/kniha
Tomáš Berka: Blumentálske blues

Detstvo v okolí Avionu a priestor medzi Firšnálom, Šifbekom, Kollárkom a Račkom tvoria kulisu k rozprávaniu Tomáša Berku o živote generácie zlatých šesťdesiatych rokov – bigbiťákov, umelcov, flákačov z korza, bohémov. Detí usporiadanej prvorepublikovej generácie, keď sa ešte doma hovorilo po česky, nemecky, maďarsky či po bulharsky… keď vyrastali v záhradách a dvoroch domových blokov, keď blumentálska veža bola najvyššou dominantou a spolužiaci sa delili na evanjelikov a katolíkov, až do chvíle, keď ich prevalcovala pionierska mašinéria. Berka píše o meste a krajine od komunistického prevratu cez reálny socializmus až po súčasnosť. Opisuje stretnutia s Kukurom, Hrycom, Kocúrikovou, Satinským, Lasicom, Rollerom, Fišerom, Sikorom, Jakubiskom, Hanákom, Herzom, Frešom, Vargom, Ursínym, Griglákom, Lučeničom, Barinom a ďalšími.
https://www.martinus.sk/322311-blumentalske-blues/kniha
Beata Rückschloss Nemcová: Židovský cintorín v Banskej Štiavnici

Kniha ponúka jedinečný pohľad na životy štiavnických Židov prostredníctvom básnických epitafov na náhrobných kameňoch. Každý nápis na náhrobku je originálnou poctou zosnulému, odhaľuje jeho osobnosť, osud a miesto v komunite. Tieto poetické verše sú doplnené o autentické životné príbehy, ktoré autorka zrekonštruovala na základe historických prameňov, rodinných spomienok a archívnych záznamov. Sú to príbehy ľudí, ktorý tu žili svoj každodenný život a ich telá spočívajú na malebnom cintoríne nad Banskou Štiavnicou. Čitateľ sa ponorí aj do stručnej histórie pochovávania v židovských komunitách, čo sa vždy spája aj s akousi mystikou pretkanou mnohými poverami a predsudkami.
https://marencin.sk/1229/Zidovsky_cintorin_v_Banskej_Stiavnici