Slovami sa dá liečiť zlomené srdce, ľútostivosť, strach či prinavrátiť stratená sebadôvera

Tak si to zhrňme: bolí vás hlava, pichá vás pri srdci, trpíte nespavosťou, pocitom márnosti a na dôvažok tie červené oči. Nie, na zlomené srdce ružové tabletky nezaberajú. Ale skúsili ste už básne? Odporúčame vám fľaštičku Sebalásky alebo väčšie balenie Znovuzrodenia. Ak máte obavy, či sú básne tým správnym liekom na vaše neduhy, kúpte si len jednu, hoc na tri riadky. Aj keď medzi nami, pri tejto medicíne nemusíte mať strach z predávkovania.

Na liečbu poéziou vám netreba predpis od lekára ani dôkladné čítanie letáka s informáciami o nežiaducich účinkoch. V Lekárni poézie vám stačí otvorené srdce a viera v silu slova. O tej sa popísalo nemálo slov, a predsa sa dá len ťažko zmerať. Jedno je isté, správne zvolené slová často dokážu pomôcť rýchlejšie než dvojnásobná dávka vitamínu C s predĺženým účinkom.

Narodení v Británii

Na začiatku vzniku originálnej lekárne bola myšlienka priblížiť verše aj ľuďom, ktorí poéziu považujú za obskúrnu, za niečo ťažko pochopiteľné a na míle vzdialené každodennosti. Zopár entuziastov vyrazilo so starou sanitkou plnou básní v tobolkách a fľaštičkách do ulíc, na festivaly, konferencie a všade tam, kde bolo treba, poskytovali prvú pomoc. Slovom. Po pár rokoch cestovania vznikol nápad vymeniť rozpadávajúci sa automobil za niečo trvalejšie. To už bol len krok ku vzniku Lekárne poézie.

Tú prvú otvorili v prekrásnej viktoriánskej budove v mestečku Bishop’s Castle, vzdialenom necelé dve hodiny cesty od rodného mesta Williama Shakespeara. Pre jej popularitu zakrátko vznikla ďalšia, tentoraz priamo na slávnej londýnskej Oxford street.

Čo si pod Lekárňou poézie máte predstaviť? Predovšetkým police plné nádobiek s pilulkami, čo vznikli bez zdĺhavých vedeckých štúdií a finančných grantov, a predsa dokážu priniesť úľavu. Miesto syntetických práškov sa v kapsulách ukrývajú básne. Slovami liečia zlomené srdce, ľútostivosť, strach či pýchu, poradia vám, ako prinavrátiť stratenú sebadôveru, inšpirujú vás v zdolávaní prekážok.

Potrebujete krátke haiku na povzbudenie či dlhší príbeh, ktorý by vám dodal odvahu? Skúsení poradcovia vám pomôžu so správnym výberom. Nájdete tu básne, ktoré vám prinavrátia pokoj, odporučia, ako byť viac sám sebou a našepkajú, ako žiť tak, akoby bol každý deň ten posledný. Pomôžu vám spomaliť i zrýchliť, prekonať autorský blok či bolesť z neopätovanej lásky, ba zmiernia aj ťažkosti sprevádzajúce detox od obrazoviek.

Ak trpíte syndrómom opusteného hniezda, či nebodaj neviete precítiť radosť, alebo zo všetkého najviac túžite po otrave poéziou, na to všetko tu nájdete tie správne slová. Nechýbajú balíčky prvej pomoci ani poetické leukoplasty. Ak si predsa len nie ste istí, po ktorej medicíne siahnuť, vyskúšajte osobné konzultácie. Nie nadarmo sa vraví, že keď sa o svoje starosti podelíte, uľaví sa vám.

Liečivé príspevky

Lekárni poézie sa pravidelne organizujú workshopy tvorivého písania a pri troche šťastia tu natrafíte na podnetné stretnutia so samotnými autormi poézie. Posaďte sa k šálke povzbudivej kávy či upokojujúceho čaju, začítajte sa, inšpirujte sa a možno v sebe prebudíte múzy. Veď písanie je tiež formou samoliečby. Že je pre vás do Anglicka priďaleko? Odskočte si do Luxemburska.

Spisovatelia, ktorí hovoria (Writers Who Talk) – je názov združenia, kde sa stretávajú miestni autori a navzájom sa povzbudzujú v tvorbe. Inšpirovaní londýnskou pobočkou spojili perá a kreatívne nápady, aby vytvorili originálne poetické pilulky. Tunajšia Lekáreň poézie zatiaľ funguje bez adresy ako putovná polica. Po prvýkrát bola predstavená verejnosti v marci na obľúbenom Festivale migrácie, kultúr a občianstva.

Liečivé príspevky boli napísané v angličtine, v presne určenom rozsahu, na témy Bolesti srdca, Stratené spojenia, Tiene duše a Naštrbená odvaha. V ich ponuke nájdete viac než šesťdesiat básní a krátkych príbehov,  a s radosťou k nim prispela aj autorka tohto článku. Tematicky prevažovali Spojenia a Srdcové záležitosti, ktoré boli zároveň najvyhľadávanejšie medzi zákazníkmi. Ach, tá láska neláskavá…

Zlé jazyky hovoria, že básne sú dobré len ako lapače prachu. Opak je pravdou, po liečivej poézii sa len tak zaprášilo! Medzi kupujúcimi boli zastúpení muži i ženy všetkých vekových kategórií. Farebné tobolky obzvlášť lákali deti, ktoré si ich zamieňali s cukríkmi. Ani hrozba čítania ich neodradila od ťahania rodičov za rukáv. Brian si kúpil báseň vo fľaštičke preto, lebo sám píše a páči sa mu nápad liečby slovom. Staršia pani s dcérou si ešte nebola istá, či lieky užije sama, alebo sa s nimi podelí.

Po zaplatení si od predávajúcej vypýtala objatie. Ďalšia dáma sa zásobila básňami zo všetkých oblastí. Prezradila, že je riaditeľkou miestneho literárneho ústavu a nápad s liečivou poéziou by chcela  zakonzervovať v archíve pre budúce generácie. Mnohých zaujal katalóg s informáciami o ingredienciách, ktoré jednotlivé básne obsahovali. Predtým, ako sa pre nejakú rozhodli, si všetko dôkladne preštudovali. Ale našli sa aj takí, čo si namiešali vlastný elixír so zavretými očami.

Poézia z instagramu

Za znovuobjavenie poézie môžeme smelo označiť instapoéziu, ktorú spopularizovala predovšetkým kanadská poetka indického pôvodu Rupi Kaur so svojou zbierkou básní Mlieko a med. Jej tvorba je intímnou spoveďou o vzťahoch, v ktorej sa nevyhýba ťažkým témam, ako sú zneužívanie, traumy a občas pritom zabŕdne do feminizmu. Z lokálneho pódia, kde svoje básne prednášala náhodným návštevníkom, sa vďaka instagramu stala senzáciou a dnes už môžeme smelo povedať, že dobyla svet. Instapoézia predstavuje nový druh básnického umenia.

Reprezentuje ju voľný verš, často sprevádzaný jednoduchými kresbami alebo fotkami vhodne dopĺňajúcimi text, zdieľaný prostredníctvom sociálnych médií, predovšetkým instagramu. Či už ide o pár slov, ktoré fungujú ako motivačný citát, alebo príbeh lásky zachytený v niekoľkých vetách, svet sa zamiloval do slov.

Je nám jasné, že poézia nevylieči všetky bolesti duše. Ale aj dočasná úľava či nový pohľad na témy, ktoré vám nedajú spať, môžu byť tým povestným prvým krokom k uzdraveniu. Veď dobre zvolené slová dokážu povzbudiť lepšie ako káva. Len pozor, tak ako pri všetkých liekoch, aj tu môže časom vzniknúť závislosť a pri prílišnom užívaní poézie vám hrozí, že začnete veršovať na počkanie. Ale s tým si už nejako poradíte.

Adriana Boysová

Autorka je spisovateľka, žije v Luxembursku

.