Peggy Elfmann: Naši rodičia starnú

Možno ste si aj vy uvedomili, že vaši rodičia už nie sú takí ako kedysi. Zaregistrovali ste, že vašu mamu čoraz viac vyčerpáva varenie či pečenie, hoci jej predtým šlo vždy ľahko od ruky. Že ich kúpeľňa sa neligoce čistotou ako kedysi. Že začali dostávať upomienky, hoci váš otec si dal vždy záležať na tom, aby sa všetko platilo načas. Azda vás trápi aj to, že keď spolu telefonujete, mama sa vás často pýta na to isté a pôsobí zmätene. Všetko je akési iné, aj váš vzťah, a azda si pomyslíte: Moji rodičia starnú.

Možno sa o rodičov už staráte, pomáhate im s domácnosťou a, samozrejme, keď sa ozvú, tak ich počúvate a poradíte im, či pomôžete. Ale sadli ste si niekedy a porozprávali ste sa spoločne o starnutí? Ako vyzerajú ich plány a predstavy o posledných rokoch ich života – čo očakávajú, čo si prajú a požadujú od vás?

Peggy Elfmann poskytuje nápady založené na každodennom živote so starnúcimi rodičmi a ponúka návrhy na citlivú spoluprácu. Nemecká novinárka píše o tom, ako môžu dospelé deti a ich rodičia pristupovať k téme starostlivosti, ako podporiť svojich rodičov, aby mohli dôstojne zostarnúť a poskytuje pohľad, ktorý dáva do popredia starostlivosť a komunitný život.

Preklad: Zuzana Demjánová

https://www.martinus.sk/3134371-nasi-rodicia-starnu/kniha

https://www.pantarhei.sk/580013-nasi-rodicia-starnu-peggy-elfmann

Miroslav Popper, Zuzana Očenášová, Mária Melková: Ako zošiť rodinu

Hlavným cieľom knihy je podeliť sa o poznatky a skúsenosti zmiešaných rodín, teda rodín, ktoré sú nanovo pospájané, v ktorých má aspoň jeden z partnerov minimálne jedno dieťa z predchádzajúceho vzťahu. Počet takýchto rodín sa v poslednom čase veľmi rýchlo zvyšuje.

Bývajú zakladané s tým najlepším úmyslom, aby to už teraz konečne vyšlo, aby sa mali všetci radi, aby bolo všetkým spolu dobre. Napriek dobrému úmyslu však ľudia zväčša nevedia, ako to dosiahnuť. Netušia, čo všetko im život v takomto spolužití prinesie, aké ťažké bude zladiť navzájom svoje potreby a rozvrhy, aké náročné je vytvorenie vzťahu medzi nevlastným rodičom a dieťaťom. Hoci existuje množstvo kníh o rodičovstve, informácií, ako byť dobrým nevlastným rodičom, nájdeme veľmi málo. Rovnako ako o tom, ako by mali fungovať zmiešané rodiny. Táto kniha sa venuje práve špecifikám zmiešaných rodín, aké majú formy, ako sa v nich žije deťom, nevlastným aj vlastným rodičom, ako na to vplýva druhý rodič dieťaťa, či ako si nastaviť financie.

https://www.martinus.sk/3146695-ako-zosit-rodinu/kniha

https://www.pantarhei.sk/580051-ako-zosit-rodinu-miroslav-popper-zuzana-ocenasova

Teodor Münz: Listy filozofom

Od mladosti som pracoval ako historik filozofie, zaoberal som sa slovenskou i európskou filozofiou, najmä osvietenskou. Výsledky som uverejnil v mnohých štúdiách a vo viacerých knihách. Pri styku s niektorými filozofmi minulosti zostalo mi však čosi osobnejšie, čo som vtedy nenapísal. Časť z toho im adresujem teraz. Na ich oslovenie som si zvolil formu listu. Nie je vo filozofii nová. Listy písali už Platón, Epikuros, Seneca, Pascal a mnohí iní.

Kým však títo autori svojich adresátov aj poúčali, ja som ďaleko od toho, aby som poúčal Platóna, Voltaira či Poppera. Mám však výhrady voči niektorým ich názorom, a tie im predkladám. V listoch možno byť osobnejší, dôvernejší, štýl môže byť voľnejší, možno povedať všeličo, čo sa do štúdie nehodí. Využívam túto možnosť a píšem predovšetkým o problémoch, ktoré sa ma osobne, ba bytostne dotýkajú, ktoré ma sprevádzajú a pália už desaťročia a ktoré sa ani týmito Listami neriešia. Možno však nájdu u niektorých čitateľov odozvu. Nie sú totiž len moje osobné, ale sú to problémy storočí a tisícročí

https://www.martinus.sk/2502643-listy-filozofom/kniha

https://www.pantarhei.sk/584545-listy-filozofom-teodor-munz

Hannah Arendtová: Sloboda byť slobodným

Čo je to sloboda a čo pre nás znamená? Spočíva len v absencii strachu a obmedzení, alebo znamená aj účasť na spoločenských procesoch, vlastný politický hlas, aby nás ostatní počuli, uznali a napokon si na nás spomenuli?

Táto esej, ktorá vyšla v Spojených štátoch v šesťdesiatych rokoch, odráža prísnosť a silu politického myslenia Hannah Arendtovej a precízne zhŕňa jej úvahy o slobode, ktoré sú veľmi hlboké a dokážu sa spojiť s výzvami a nebezpečenstvami našej doby. Arendtová sleduje historický vývoj pojmu sloboda, pričom berie do úvahy najmä revolúcie vo Francúzsku a v Amerike. Zatiaľ čo jedna sa skončila katastrofou, ale stala sa zlomovým bodom v dejinách, druhá zaznamenala triumfálny úspech, a predsa zostala lokálnou záležitosťou. Prehodnotenie myšlienky revolúcie sa dnes stalo nevyhnutnosťou a toto opätovné stretnutie s Hannah Arendtovou predstavuje potrebný impulz pre nové generácie.

Preklad: Alexander Bröstl

https://www.martinus.sk/3159341-sloboda-byt-slobodny/kniha

https://www.pantarhei.sk/584527-sloboda-byt-slobodny-hannah-arendtova

George Orwell: Farárova dcéra

Dorothy, žijúca s náladovým otcom, farárom z malého mestečka, plní úlohu poslušnej dcéry a šikanovanej pomocníčky v jeho domácnosti. V myšlienkach sa zaoberá kostýmami pre školskú hru, beznádejou kázania chudobným a dlhmi, ktoré nemôžu zaplatiť. Snaží sa byť ostražitá, aj za ten najmenší hriech či nevhodnú myšlienku sa pichne špendlíkom. Jej rutina sa rozbije, keď sa ocitne na dne a bez práce v Londýne. Má na sebe hodvábne pančuchy, vo vrecku peniaze a nevie si spomenúť na svoje meno.

Dobrodružstvo hlavnej hrdinky sa pre Orwella stáva príležitosťou zobraziť spoločnosť, v ktorej sú triedne rozdiely osudové, predsudky hojné, príslušnosť k tej či onej cirkvi je samoúčelnou hrou a viera začína slabnúť tvárou v tvár pochybnostiam.

Preklad: Igor Otčenáš

https://www.martinus.sk/3242983-fararova-dcera/kniha

https://www.pantarhei.sk/586113-fararova-dcera-george-orwell