V termíne od 8. do 11. apríla 2024 je talianska Bologna opäť dôležitým podujatím pre tých, ktorí pracujú v oblasti publikovania kníh venovaných deťom a tínedžerom. Na Bologna Children’s Book Fair budú vystavené aj výnimočné a ocenené knihy tvorcov a tvorkýň zo Slovenska.

Hlavnú cenu na Bologna Ragazzi Award 2024 v kategórii non-fiction získala kniha Myko. Kompletní zpravodaj ze světa hub (Baobab, 2023). Knihu ilustrovala slovenská ilustrátorka Daniela Olejníková, za dizajnom stojí slovenský grafický dizajnér Pavol Bálik, autorom textov je Jiří Dvořák. Porota ocenila dokonalé spojenie vedecky presného obsahu s nápaditým a súčasným grafickým dizajnom. Vyzdvihla tiež bohatosť encyklopedických detailov, inovatívnu kompozíciu a vizuálnu príťažlivosť.

Na zoznam Braw Amazing Bookshelf, výstavu výnimočných obrázkových kníh prezentujúcu 100 titulov zo 40 krajín, sa dostali dve slovenské knihy: Jazero (Artforum, 2023) ilustrátorky Han Donau a O tme a veľkom človeku (BRAK, 2023) Michala Hlatkého s ilustráciami Nicol Hochholczerovej.

Členovia poroty vyberali ocenené tituly spomedzi 3355 kníh nominovaných vydavateľmi zo 65 krajín.