McEwan približuje históriu 20. storočia na silnom životnom príbehu

Život prináša mnoho situácií, ktoré dokážu preveriť silu človeka, jeho správanie či náturu. Niekedy sa môže zdať, že je ako škola, ktorá skúma, kam až sme schopní zájsť. Najnovší román anglického prozaika Iana McEwana Lekcie hovorí práve o tom – ako sa zo životom skúšaného chlapca stane muž.

Názov Lekcie (v orig. Lessons) odkazuje okrem iného aj na hodiny klavíra, ktoré mladý Roland Baines absolvuje so svojou učiteľkou. Ich vzťah prerastie do niečoho silnejšieho, než je len vzťah učiteľky a žiaka. Toto Rolanda poznačí na celý život a počas dospievania a aj v dospelosti sa k tejto epizóde často vracia. Jeho zraniteľnú dušu ovplyvnia aj rôzne spoločenské zmeny, ktorým neskôr v živote musí čeliť.
Na príbehu hrdinu s výraznými autobiografickými črtami autor zachytáva osem dekád ľudskej existencie od Rolandovho života v povojnovej Líbyi, suezskej krízy, kubánskej krízy cez roky thatcherizmu, pád Berlínskeho múra, nástup Tonyho Blaira, inváziu do Iraku, brexit a napokon covidovú pandémiu až podnes. Udalosti autor opisuje v podaní prvej osoby, ako ich citlivý intelektuál Roland vníma a prežíva až do svojej staroby. Rozsiahly román Lekcie vychádza v edícii MM a do slovenčiny ho preložila Katarína Jusková.