Dominik Dán: Kruhy na vode

Po vražde bossa podsvetia zavládla v Našom Meste dusivá atmosféra. Všetkým bolo jasné, že odveta na seba nenechá dlho čakať, prinesie novú vlnu krvi prelievania. Chlapcom z oddelenia vrážd sa naskytne nečakaná príležitosť – zastaviť hroziacu katastrofu, vrátiť do našich ulíc pokoj a pohodu. Krauz sa snaží využiť osobné kontakty na dvoch rivalov, Bossových nástupcov, a zmieriť ich na spoločnej schôdzke. Detektív netuší, že plány mu zhatí iná tajná veľmoc, ktorá, hoci platená z tých istých daní ako detektívi, stojí občas proti nim. Strieľa sa, Krauz ani nie rok po nepríjemnom bolestivom zážitku s tajnou službou je opäť na muške, no po dlhom čase je aj on donútený strieľať na človeka. Lietajú guľky tým správnym smerom? Ako má detektív z oddelenia vrážd odhaliť, kto je v tomto zamotanom prípade na jeho strane a kto je nepriateľ? Keď konečne nájde odpovede, uvedomí si, že sa s nimi nemôže podeliť. Rozlúštenie záhady je zahalené tajomstvom a všetkým záleží iba na tom, aby to tak aj ostalo, aby nič nepreniklo na verejnosť. Krauz napokon podľahne nátlaku kolegov z kancelárie stoštyridsaťjeden. Kľúč k tajomstvu pochová, akoby ho do vody hodil, ostanú len kruhy na vode.

Peter Pišťanek, Dušan Taragel: Pán Hronu

Pán Hronu je zbierka poviedok, ktoré sám autor považoval za navždy stratené. Štyri roky po jeho smrti sa vynorili, aby poskytli svedectvo o jeho začiatkoch. Dvadsaťdvaročný Peter Pišťanek ich posielal vo svojich listoch z vojenčiny a parodoval v nich postupy schematického socialistického realizmu. Okrem 16 nájdených a doteraz neuverejnených poviedok zbierka obsahuje aj text Dušana Taragela. Zaznamenáva život Petra Pišťanka v rokoch 1979 až 1982, jeho cestu k písaniu, životné peripetie po vyhodení z gymnázia, odchod na vojenčinu a návrat z nej. Všetko vyrozprávané podľa jeho listov z vojenčiny a fotografií.

Agatha Christie, Benjamin von Eckartsberg, Chaiko: Hercule Poirot. Vražda v Orient exprese

Jeden z najznámejších prípadov slávneho belgického detektíva ako komiks. Hercule Poirot dostane v Istanbule telegram, aby sa urýchlene vrátil do Londýna. A tak si kúpi lístok na Orient expres. Vlak však uprostred noci náhle zastane, lebo koľaje zavial sneh, a ráno nájdu  bohatého Američana pána Ratchetta mŕtveho. Pri obhliadke tela sa zistí, že muža usmrtili dvanástimi bodnými ranami. Pri vyšetrovaní prípadu s množstvom podozrivých rozhoduje čas. Poirot musí vraha odhaliť skôr, ako sa objaví ďalšia obeť. 

Barbora Dvořáková Hatráková: Aby to tak nebolelo

Kniha voľne nadväzuje na titul Tatove odkryté dejiny, v ktorom autorka spracovala príbeh otca, historika Pavla Dvořáka a svojho brata Jakuba, úspešného fotografa. Keď po bratovom náhlom smrteľnom ochorení najbližší už vyčerpali všetky možnosti na jeho záchranu, spoznala zblízka jeden z najobávanejších medicínskych odborov, s ktorým sa spája najviac predsudkov. Presvedčila sa, že paliatívna medicína ani zďaleka nie je len o smrti a umieraní. Výsledkom je pútavá knižka, neraz dojímavá, no určite nie depresívna, a zároveň priekopnícka. Obávanú tému podáva prostredníctvom príbehov vlastnej rodiny a priateľov. Dôverne približuje aj medicínske prostredie, prácu lekárov a sestier, ktorí sa snažili a snažia, aby paliatívnu starostlivosť dostal každý, kto ju potrebuje. Na Slovensku to zatiaľ nie je samozrejmosť.

Marta Hlušíková: Nenápadní sú vždy naj

Aj v tretej časti voľného pokračovania kníh Modré srdce s kečupovým fľakom a Kam zmizol môj brat ide o srdce. No nie nakreslené modrou farbičkou so škvrnami od kečupu. Toto srdce je drevené, ručne vyrezávané a darované z čistého priateľstva. Príbeh Laury a Lukáša sa odohráva na rôznych miestach. Raz je to trieda plná spolužiakov, z ktorých niektorí vidia iba seba, inokedy ulica či domov seniorov. Laura sa konfrontuje so svetom – obdivuje rodinu priateľky Olivy, ktorá sa vymyká z priemeru rodín okolo nás, učí sa akceptovať svet tých, čo sú iní ako my, uvažuje, čím raz bude. Tomáš, Laurin mladší brat, je dieťa plné otázok a vtipných nápadov. Dobré srdiečko rodiny, ktoré by raz chcelo byť dlaňovým tlmočníkom tých, čo sa dorozumievajú iba hmatom.