Nová a zrejme najosobnejšia kniha Ivany Dobrakovovej

Nová edícia bibliofílií Slovenského literárneho centra (SLC) je o písaní píšucich autorov a autoriek. Ako prvá ju otvorila poetka Mila Haugová. Druhým zväzkom tejto edície je kniha prozaičky a prekladateľky Ivany Dobrakovovej s názvom A čo sa vám stalo? Autorka v knihe načiera do svojho súkromia, dovnútra vlastnej bipolárnej poruchy.

Špecifikom tejto edície je desať kľúčových slov a slovných spojení, ktoré tvoria bazálnu štruktúru textu. Sú to slová: prijať, čím som, bipolárka, obsesia, určujúca skúsenosť, Bellevue, priamo v hlave, nočná mora, pravé ja, preniknúť k druhým a ticho.

Autorka vo svojej novej knihe píše: „A čo sa vám stalo? spýtal sa taxikár Delphine de Viganovej, keď mu povedala, že je spisovateľka. Nespýtal sa: A o čom píšete? Ani nepovedal: Ó, to je zaujímavé, tak spisovateľka, pozrime sa. Nie. Povedal: A čo sa vám stalo? Lebo ak niekto píše, ak niekto píše z nutnosti, čosi zlé sa mu muselo stať. Kniha sa volá Noc nič nezadrží, čítala som ju vo francúzštine, v češtine, nepreložila som ju, bohužiaľ, do slovenčiny, preložil ju niekto iný, Delphine de Viganová v nej píše o svojej bipolárnej matke, je to jedna z kníh, ktoré ma poznačili, pozerať sa na TO z perspektívy dieťaťa.“

Čítanie bibliofílie je poetickým, esejistickým aj estetickým zážitkom.
SLCknihu predstaví na dvoch diskusiách s I. Dobrakovovou: Prvá sa uskutoční 18. júna o 17:00 v Kníhkupectve SLC. Moderovať bude Dado Nagy, hosťom bude aj grafický dizajnér Palo Bálik, vstup na podujatie je voľný.

Druhé podujatie sa uskutoční 25. júna o 18:00 v Letnej čitárni U červeného raka, moderovať bude tiež Dado Nagy, hudobný hosť bude Tereza Nováková, vstup na podujatie je voľný.