Výsledky prieskumu poukazujú na aktuálne trendy, výzvy a príležitosti pre rozvoj čitateľskej kultúry
Združenie vydavateľov a kníhkupcov Slovenska (ZVKS) v spolupráci s renomovanou agentúrou 2muse realizovalo rozsiahly prieskum, ktorý mapoval čitateľské zvyklosti a nákupné správanie slovenskej populácie. Tento výskum poskytuje cenné poznatky o súčasnom stave čítania na Slovensku, identifikuje kľúčové motivácie, bariéry a odkrýva potenciál na ďalší rozvoj čitateľskej kultúry.
Stav čítania na Slovensku: Fakty a výzvy
Prieskum potvrdil, že čítanie má na Slovensku stabilnú, hoci nie dominantnú pozíciu. Viac ako tretina populácie (36 %) deklaruje, že nečíta knihy vôbec, pričom ďalších 11 % patrí medzi tzv. ojedinelých čitateľov. Reálne číta viac ako polovica obyvateľov, čo je však pod priemerom Európskej únie. Potenciál na zmenu existuje – mnohí respondenti uvádzajú, že by si želali čítať viac, a vnímajú čítanie ako významnú aktivitu s viacerými benefitmi.
Čítanie ako nástroj oddychu a rozvoja
Motivácie k čítaniu sa najčastejšie spájajú s oddychom, relaxáciou a sebarozvojom. Knihy predstavujú pre čitateľov prostriedok na únik z reality, možnosť získať nové poznatky, obohatiť svoju slovnú zásobu a rozvíjať predstavivosť. Významnú úlohu hrá aj snaha byť pozitívnym vzorom pre deti, čo zdôrazňuje úlohu čítania v rámci rodín a jeho vplyv na mladšie generácie.
Nákupné zvyklosti: Knihy ako dar a online trendy
Prieskum potvrdil, že knihy sú na Slovensku stále obľúbeným darčekom a významným zdrojom kultúrneho obohatenia. Kamenné kníhkupectvá zostávajú dominantným miestom nákupu, pričom až 61 % kníh je stále zakúpených týmto spôsobom. Na druhej strane online predaj kníh postupne rastie, najmä medzi mladšou internetovou populáciou, kde je podiel online nákupov výraznejší. Tento trend naznačuje rastúcu digitalizáciu a zmenu spotrebiteľského správania, ktorá si vyžaduje novú stratégiu v predaji a marketingu.
Obľúbené žánre a preferencie čitateľov
Slováci najčastejšie siahajú po beletrii, pričom medzi najpopulárnejšie žánre patria detektívky, historické romány, skutočné príbehy a romantika. Tieto žánre spájajú napätie, emócie a možnosť prežívať príbehy postáv, čo je pre čitateľov najdôležitejšie. Výber kníh ovplyvňujú odporúčania od známych, recenzie či známosť autora, no dôležitú úlohu zohráva aj anotácia a vizuálna atraktivita knihy.
Čítanie v rodinách: Základ pre budúce generácie
Prieskum priniesol aj dôležité poznatky o vzťahu medzi čítaním rodičov a ich detí. Ukázalo sa, že rodičia, ktorí pravidelne čítajú, výrazne ovplyvňujú vzťah svojich detí k literatúre. Spoločné čítanie, diskusie o knihách a návštevy kníhkupectiev sú kľúčovými spôsobmi, ako podporiť u detí pozitívny vzťah ku knihám a vzdelávaniu. Tento aspekt zdôrazňuje význam čítania nielen ako individuálnej, ale aj spoločenskej hodnoty. Význam výsledkov a ďalšie kroky
Združenie vydavateľov a kníhkupcov Slovenska považuje výsledky prieskumu za dôležitý impulz pre rozvoj čitateľskej kultúry na Slovensku. Zistenia prieskumu poukazujú na potrebu podporiť pravidelné čítanie, zvýšiť dostupnosť kvalitnej literatúry a vytvárať nové formy podpory čítania, najmä u mladších generácií. Cieľom ZVKS je ďalej posilňovať povedomie o význame čítania a jeho prínosoch pre jednotlivca i spoločnosť.