Akú knihu momentálne čítate?
Čítam ich viac. Tu sú v poradí, v akom ležia na mojom nočnom stolíku: Digitálny minimalizmus od Calla Newporta (je to výborné a úplne som sa v tom našla), Nejhloupější anděl od Christophera Moorea (to ma až tak nebaví), V službách zla – Robert Galbraith (pseudonym J.K. Rowlingovej, to ma až tak nebaví, pretože som si už prečítala rozuzlenie), Technika pomodoro – Francesco Cirillo (lebo chcem byť sústredená a výkonná, ale stále som len… ja), Zimoděj – Terry Pratchett (na mojom stolíku sa vždy nachádza nejaký Pratchett a Zimoděja som čítala asi štyrikrát. Stále brilantné!), Walden – Henry David Thoreau (áno áno, aj vo Waldenovi sa vidím, teda najradšej by som sa videla niekde stratená v lese, ale s pripojením na internet), The Art of Howl’s Moving Castle (to je taká pekná kniha, ktorou si listujem a cítim sa dobre).

Aká kniha bola prvá vo vašom živote, na ktorú si spomínate? (Akú knihu ste čítali ako prvú, prípadne vám ju čítali rodičia alebo súrodenci?)
Pamätám si na prvú knihu, ktorú som prečítala úplne sama, a bola som za to na seba nesmierne pyšná. Bola to kniha vtipov. Nepamätám si jej názov, na obálke mala napísaný názov vydavateľstva Mladé letá a preto som si dlhé roky myslela, že kniha sa volá Mladé letá. Potom som v knižnici raz objavila Mladé letá od Kukučína a bola som z toho mierne zmätená.

Máte obľúbeného autora alebo žáner? Na základe čoho si ich vyberáte?
Čítam rôznych autorov naprieč všetkými žánrami, ale v mojom srdci sú dvaja autori navždy zapísaní ako tí top. Neil Gaiman a Terry Pratchett. Zo žánrov mám najradšej fantasy a najskôr to majú na rováši títo dvaja páni. Keby písali hoc aj filozoficko-politické traktáty na tému nesmrteľnosti chrústa, páčili by sa mi tie a mala by som fakt divný čitateľský vkus.
Knihy si vyberám na základe autora. To predovšetkým. A potom, dám aj na odporúčania priateľov. Lezie mi totiž na nervy, keď sa ostatní bavia o nejakej dobrej knihe a ja ju nepoznám.

Čo si všímate na knihách predovšetkým?
Na taký ten prvý pohľad obálku, to asi každý. A potom, pri podrobnejšom skúmaní, zaujíma ma celková úprava knihy – ako si dal vydavateľ záležať na tom, čo nie je vidieť na stránke eshopu. Ako je vysádzaný text, použité písmo, ilustrácie, rôzne grafické prvky a ako to všetko funguje dohromady. Páčia sa mi knihy s premysleným dizajnom.

Inšpirujete sa niektorými autormi pri svojom písaní?
Vedome iste nie a v podvedomí mám taký binec, že to tu radšej nebudeme riešiť. Avšak myslím si, že svojím štýlom a humorom ma najviac ovplyvnil Terry Pratchett.

Anna Olejárová (1982), autorka fantasy poviedok
S military splatterom Preplatok získala prvé miesto v súťaži Martinus Cena fantázie. Svoje texty publikovala vo viacerých zbierkach poviedok českých aj slovenských vydavateľov. Vo vydavateľstve SnowMouse Publishing oživujú klasické literárne diela, vlani skompletizovali Doyleove texty o Sherlockovi Holmesovi deviatym zväzkom pod názvom Apokryfy Sherlocka Holmesa.

Pozn. mok:
Čo čítajú tí, ktorí píšu

Oslovili sme pre web magazinoknihach.sk viacerých slovenských prozaikov a prozaičky, aké knihy čítajú a prečo, prípadne ako. Pravidlá boli nastavené tak, aby ich pri odpovediach nezväzoval ani rozsah, dokonca ani dedlajn.