Na začiatku knihy Čajka (Ikar, 2019, pôvodný názov Kingfisher Secret, 2018) bolo stretnutie autora s českým podnikateľom, ktorý ho upozornil na viacero nezrovnalostí v oficiálnom životopise Ivany Trumpovej.

V tomto rozhovore sa neznámy autor (podľa textu na obálke knihy ide o novinára a bývalého spisovateľa) dozvedel, že na konci studenej vojny sa v spravodajskej komunite objavila legenda o spolupráci Ivany Trumpovej s ruskou KGB. Autor začal rešeršovať rôzne oficiálne zdroje, zistil pozoruhodné množstvo rozporov medzi jej oficiálnou biografiou a reálnymi faktami, dokonca navštívil aj pražský Inštitút pre štúdium totalitných režimov, kde objavil v jej spise oveľa menej informácií, ako by sa dalo čakať.
Autor poskytol rozhovor Magazínu o knihách, ale svoju identitu neodhalil.

Rozhovor s autorom čítajte tu: https://kultura.sme.sk/c/22268471/anonymous-nesmierne-som-si-to-uzival.html

Anonymous: Čajka

Mohla byť Trumpová ruskou špiónkou?
„Tento príbeh je vymyslený. Mená, osoby, miesta a udalosti sú buď výsledkom autorskej predstavivosti, alebo sú použité vo vymyslených súvislostiach. Akákoľvek podoba so skutočnými osobami, živými či mŕtvymi, s udalosťami a miestami je čisto náhodná.“ Píše v úvode knihy anonymný autor, ukrytý pod názvom Anonymous, údajne bývalý novinár, ktorého identitu tají vydavateľ knihy The Kingfisher Secret (v slovenčine vyšla v Ikare pod názvom Čajka) z dôvodu jeho bezpečnosti i bezpečnosti jeho zdrojov – samozrejme, utajovanie mena autora nie je ani najhorším marketingovým prvkom. Prečo však tieto obavy o osud autora?

celú recenziu čítajte tu: https://kultura.sme.sk/c/22224637/autor-anonym-cajka.html