Akú knihu momentálne čítate?
Po pozretí seriálu na jeden záťah znova čítam Problém troch telies. Prekvapilo ma, že si ho niekto trúfal adaptovať na seriál a snažím sa pochopiť, ako sa mu to podarilo, a ešte tak dobre.
Aká kniha bola prvá vo vašom živote, na ktorú si spomínate? (Akú knihu ste čítali ako prvú, prípadne Vám ju čítali rodičia alebo súrodenci?)
Winnetou od Karla Maya. Dostal som ho na Vianoce v prvom ročníku základnej školy, prečítal som ho tuším trikrát po sebe. Mayovo dielo má aj silný mravný odkaz – nekonať zlo a netolerovať zlo. Predtým to boli klasické rozprávky, s príbehom a víťazstvom dobra nad zlom.
Máte obľúbeného autora alebo žáner? Na základe čoho si ich vyberáte?
Mám rád science fiction. Kým tradičná beletria obvykle reflektuje minulosť, v lepšom prípade súčasnosť, dobrá SF dokáže otvárať veľké otázky blízkej budúcnosti. Nájdete to u autorov ako William Gibson, Neal Stephenson, Greg Bear a mnohých ďalších. Alebo je tu ešte grafický román, za pre seba obzvlášť dôležitý považujem Transmetropolitan od Warrena Ellisa, pre novinárov by mal byť povinným čítaním. Hovorí aj o tom, že úlohou žurnalistu je hovoriť ľuďom veci, ktoré vedieť potrebujú, bez ohľadu na to, že ich vedieť nechcú. Veľa priateľov si tým síce nenarobí, ale jeho prácou nie je byť populárnym. V dobe sociálnych sietí, influencerov a rýchlokvasených miláčikov davov na to novinári stále častejšie zabúdajú.
Čo si všímate na knihách predovšetkým?
Či ich autor dokáže vyrozprávať zaujímavý príbeh, to je základ. Na päťstostranové obdivovanie autorovho bohatého vnútorného sveta som priveľmi cynický. Dobrý príbeh je skvelým príbehom na relaxáciu mimo vlastnej reality, dokáže ma úplne pohltiť. Naozajstnú hodnotu však pripisujem knihám, ktoré mi dodajú nové impulzy na premýšľanie.
Inšpirujete sa niektorými autormi pri svojom písaní?
Určite áno, len nedokážem presne povedať, ktorými, akým spôsobom a do akej miery. Dobré knihy majú formatívny vplyv, stávajú sa našou súčasťou a tak ovplyvňujú všetko, čo robíme, vrátane písania.
Arpád Soltész (1969)
novinár, investigatívec, komentátor, prozaik
Prednovembrový emigrant, po roku 1989 sa vrátil a začal pracovať v novinách. Od roku 1999 pracoval vo viacerých celoslovenských denníkoch i týždenníkoch a v televízii JOJ. Je autorom bestsellerov Mäso – Vtedy na východe, Sviňa (podľa ktorého vznikol aj rovnomenný film Mariany Čengel Solčanskej a Rudolfa Biermanna, oba romány vyšli úspešne aj vo Francúzsku), Hnev a Zlodej. Na základe vlastných kníh napísal aj scenár filmu Vojna policajtov.
Čo čítajú tí, ktorí píšu:
Oslovili sme pre web magazinoknihach.sk viacerých slovenských prozaikov a prozaičky, aké knihy čítajú a prečo, prípadne ako. Pravidlá boli nastavené tak, aby ich pri odpovediach nezväzoval ani rozsah, dokonca ani dedlajn.