Nik nemôže zmerať škody, ktoré páchalo a pácha školské „povinné čítanie“. Akoby nemalo sprístupňovať literárne klenoty, ale demotivovať, znechutiť, odradiť. Aj tí absolventi slovenského školstva, ktorí nečítajú nič, môžu teraz spoznať a vychutnávať kvality jedinečnej novely Dobroslava Chrobáka Drak sa vracia v podobe audioknihy. Vlastne hneď dvoch. Obe vlani vyšli s prispením Fondu na podporu umenia.

Dobroslav Chrobák: Drak sa vracia

Vydavateľ: Wisteria Books a Fond na podporu umenia
Réžia: Scarlett Čanakyová
Číta: Juraj Hrčka
Dĺžka: 4:38 h
Rok vydania: 2023

Vôbec prvú verziu však už v roku 1965 odvysielal rozhlas. V trojdielnom dramatizovanom čítaní na pokračovanie účinkovali Karol Machata, Marta Mrlianová, Július Vašek, Daniel Michaeli, Ján Jamnický a ďalší.

Po rokoch príprav a úprav sa Drak dostal aj na filmové plátno. Rovnomenná snímka Eduarda Grečnera z roku 1967 dodnes právom patrí k vrcholným dielam slovenskej kinematografie. Popri Radovanovi Lukavskom a Gustávovi Valachovi hlavnú ženskú rolu stvárnila Emília Vášáryová. A práve ona sa po polstoročí vrátila, aby pre Vydavateľstvo Šarkan načítala Chrobákovho Draka do podoby audioknihy. Pre projekt Rodinné striebro vydavateľstva Wisteria Books Chrobákovu novelu interpretoval Juraj Hrčka v réžii Scarlett Čanakyovej.

Mäkší, poetickejší precítený prejav Vášáryovej, suverénne pracujúci s intonáciou, rytmom i náladou, prirodzene stavia do popredia „ženu dvoch mužov“ Evu. Modernejšia dynamickejšia Hrčkova interpretácia zdôrazňuje najdúcha Martina, rečeného Drak, a jeho soka Šimona. Nezáleží však na tom, či si vyberiete ženský, alebo mužský pohľad. Sú dvoma stranami jednej mince – a tá je z rýdzeho kovu.

Dobroslav Chrobák: Drak sa vracia

Vydavateľ: Vydavateľstvo Šarkan a Fond na podporu umenia
Réžia: Richard Petro
Číta: Emília Vášáryová
Dĺžka: 5:10 h
Rok vydania: 2023