Sedem sestier
Autor: Lucinda Riley
Interpret: Zuzana Jurigová Kapráliková
Vydavateľ: Publixing, Tatran
Dĺžka: 19:09 h

Záhadná smrť začne pátranie po minulosti

Tajomný pôvod, neznáme krajiny, historické reálie aj romantickú zápletku – to všetko má audioknižná séria Sedem sestier. Prvý diel vykresľuje príbeh najstaršej z adoptovaných dcér tatka Slaného, Maie, ktorá sa pri pátraní po svojom pôvode dostane do očarujúcej Brazílie. Jej cesty sa skrížia so spisovateľom Florianom a spoločne odhaľujú dávno skryté tajomstvá.
Príbeh má aj druhú dejovú líniu, ktorá sa odohráva osemdesiat rokov predtým v srdci Paríža. Maiina prastará mama Izabela sa v túžbe zažiť pred vstupom do manželstva dobrodružstvo pridá k rodinnej ceste na starý kontinent. Keď sa v Paríži nečakane zamiluje, jej život naberie úplne nový smer.

Maia sa postupne dozvedá tajomstvá svojej biologickej rodiny a musí sa tiež vyrovnať s vlastnými démonmi. V úvodnej časti série sa tak začína emotívny a strhujúci príbeh sestier, ktorý si získal srdcia mnohých čitateľov a poslucháčov.

Obklopený psychopatmi
Autor: Thomas Erikson
Interpret: Martin Kaprálik
Vydavateľ: Publixing, Motýľ
Dĺžka: 9:15 h

Expert na komunikáciu o manipulátoroch vo vašom okolí

Sú sympatickí, komunikatívni, sebavedomí, priateľskí a ľahko si vás omotajú okolo prsta. Po svete chodí omnoho viac psychopatov, než si myslíme. Sú to naši šéfovia, kolegovia, rodičia či kamaráti a nie vždy je ľahké ich spozorovať.
Audiokniha Obklopený psychopatmi nadväzuje na úspešnú autorovu prvotinu o komunikácii Obklopený idiotmi, v ktorej sa zaoberá rôznymi typmi ľudí a ukazuje, prečo si navzájom nerozumejú. Obklopený psychopatmi je plný príbehov z reálneho života, pomocou ktorých zobrazuje vlastnosti a správanie príznačné pre psychopatov, a učí tak poslucháčov rozpoznávať takýchto ľudí aj vo svojom okolí.

Aby vás nestrhol vír toxického vzťahu, je dôležité nielen naučiť sa, ako psychopatov rozpoznať, ale aj ako sa voči nim brániť a správne s nimi komunikovať. Aj s týmto audiokniha pomáha.

A ak sa nazdávate, že vy okolo seba takýchto ľudí nemáte, veľmi pravdepodobne sa mýlite.

Hodiny chémie
Autor: Bonnie Garmus
Interpret: Eva Sakálová
Vydavateľ: Publixing, Ikar
Dĺžka: 14:26 h

Slovo úspech má mužské pohlavie

Elizabeth Zottová by bola úspešná vedkyňa, keby sa práve nezačínali šesťdesiate roky dvadsiateho storočia v Amerike a ona nepracovala v čisto mužskom kolektíve Hastingsovho výskumného ústavu. Tam vládne atmosféra predsudkov, ponižovania a znevýhodňovania na základe pohlavia.

Po vyostrených konfliktoch aj veľkej láske sa z Elizabeth napokon stáva slobodná matka a nedobrovoľne aj televízna hviezda. Z toho, čo má byť programom pre žienky domáce s overenými receptami a tipmi do kuchyne, sa však stáva kontroverzná šou, ktorá pozdvihne ženy spoza sporákov a dosiek na žehlenie. Elizabethine revolučné vyhlásenia plné odhodlania a odvahy ich vytrhávajú zo skostnatených predstáv o tom, kým má žena byť. Povzbudzuje ich vystúpiť z priemernosti a začať naozaj žiť svoje sny.

Emotívna a vtipná audiokniha ukazuje, kam sme sa za posledné desaťročia ako spoločnosť posunuli a kam sa, naopak, ešte stále posunúť potrebujeme.

Kristína Balalová