Akú knihu momentálne čítate?
Momentálne čítam svoju sériu Kliatba, nakoľko zároveň pracujem na štvrtom pokračovaní tohto fantazijného príbehu, potrebujem sa vrátiť pár rokov dozadu a osviežiť si pamäť.

Aká kniha bola prvá vo vašom živote, na ktorú si spomínate?
Moja prvá kniha, ktorú mám v pamäti, bola Tarzan z rodu opíc. Ešte som nevedela čítať, no môj otec ju mal stále na nočnom stole a čítal si z nej. Bola to presne tá kniha, ktorá vo mne vzbudila zvedavosť a otázky, čo je v nej také zaujímavé, že ho to stále baví? Až neskôr som pochopila, že je to zázrak písaného slova, ktorý otvorí dvere do sveta fantázie a už z nej nebudete nikdy chcieť natrvalo odísť.

Akú knihu ste čítali ako prvú, prípadne vám ju čítal niekto iný?
Moja prvá prečítaná kniha – Čin-Čin. Vedela som takmer celú naspamäť.

Máte obľúbeného autora alebo žáner?
Obľúbených autorov mám veľmi veľa, to by bol dlhý zoznam, ale mojou osobnou topkou je Marija Jurič Zagorka. Milujem historické romantické príbehy, ale aj skutočné, napr. z exotických krajín. V poslednom čase v podstate prečítam všetko, čo ma zaujme.

Čo si všímate na knihách predovšetkým?
Trojboj: autor, obálka, anotácia.

Inšpirujete sa niektorými autormi pri svojom písaní?
To by som nepovedala. Od prvej knihy si razím vlastnú cestu, snažím sa byť originálna a píšem o tom, o čom som ešte vo svojom žánri nečítala a čo by som chcela čítať aj ako čitateľka.


Jana Pronská je vydatá a má tri dospelé deti, žije v Nálepkove na dolnom Spiši, ktorý sám o sebe dýcha históriou. Jej rodné meno je Sékelyová. S manželom získala v našich končinách zriedkavé meno Pronská, ktoré mnohí považovali za pseudonym. Jeho pôvod je v Poľsku, na Ukrajine a Rusku a objavuje sa už v dvanástom storočí. Autorke historických románov naozaj svedčí. V súčasnosti má na konte 24 historických romancí, ktoré sa v prevažnej miere odohrávajú v stredovekom Uhorsku a čerpajú z našich dejín. Pravidelne sa umiestňuje v rebríčkoch najčítanejších a najpredávanejších kníh a najobľúbenejších autorov na Slovensku.

Pripravil Robo Dyda

Pozn. mok:
Čo čítajú tí, ktorí píšu

Oslovili sme pre web magazinoknihach.sk viacerých slovenských prozaikov a prozaičky, aké knihy čítajú a prečo, prípadne ako. Pravidlá boli nastavené tak, aby ich pri odpovediach nezväzoval ani rozsah, dokonca ani dedlajn