Akú knihu momentálne čítate?
Čítam knihu Heart, Be at Peace (voľný preklad Srdce, buď pokojné) od Donala Ryana, ktorá vyjde v auguste.

Aká kniha bola prvá vo vašom živote, na ktorú si spomínate? (Akú knihu ste čítali ako prvú, prípadne vám ju čítali rodičia alebo súrodenci?)
Noddy od Enid Blyton, je to séria knižiek o malom chlapcovi, ktorý žije v meste hračiek a jazdí na malom autíčku. Tie knihy som zbožňoval.

Koľko ste mali vtedy rokov?
Asi štyri.

Čítali ste si sám?
Myslím, že áno, tie knižky boli tak písané, že boli pre malé deti, každá knižka obsahovala krátky príbeh, a bolo ich asi dvadsať alebo tridsať. Naozaj som ich miloval. Čítal som si ich sám, ale mama mi ich asi čítala tiež.

Vy ste čítali už v štyroch rokoch?

Myslím, že áno. Moja mama vždy bola veľkou čitateľkou a často nás brávala do knižnice a proste som miloval knižky už od malička.

Máte obľúbeného autora alebo žáner? Na základe čoho si ich vyberáte?
Najobľúbenejším autorom súčasnej prózy je pre mňa John Irving – ako vidíte, mám citát z jeho knihy vytetovaný na predlaktí.

Celkovo čítam veľa súčasných autorov, keďže píšem recenzie pre Irish Times, a dostáva sa ku mne veľa noviniek. Nepovedal by som, že mám obľúbený žáner, môj záber je naozaj široký, možno až na to, že nečítam sci-fi alebo horor – nemám nič proti týmto žánrom, ale nie je to nič pre mňa.

A knihy si vyberám často na základe toho, že mi ich niekto odporučí, alebo že sa o nich hovorí, alebo proste ma oslovia v kníhkupectve. A raz za čas dám šancu nejakej starej klasike, ktorú som nečítal, pred pár týždňami som sa takto pustil do Frankensteina…

Čo si všímate na knihách predovšetkým?
Asi prvé, čo človeka na knihe upúta je obálka; ak ho zaujme tá, vezme knihu do ruky a pozrie, čo sa píše v anotácii, či je to niečo, čo by si chcel prečítať. No tým, že čítam tak veľa a mám široký záber, väčšinou keď beriem knihu do ruky, a nie je to debutujúci autor, je veľká šanca, že som od neho už niečo čítal, takže viem, či je jeho ďalšia kniha niečo pre mňa alebo nie. Ale povedzme si úprimne, knihy hodnotíme podľa obálky, veď aj preto sa do ich tvorby dáva toľko energie.


Inšpirujete sa niektorými autormi pri svojom písaní?

Myslím, že ma inšpiruje všetko, čo čítam a čo som v živote prečítal. A tie knihy, ktoré milujem – vždy som chcel napísať niečo také dobré ako sú ony.

John Boyne (1971, Dublin), írsky spisovateľ, autor románov pre deti aj dospelých. Preslávil sa knihou Chlapec v pásikavom pyžame (2006, v slovenčine v roku 2014), ktorá bola aj sfilmovaná. Jej voľné pokračovanie vyšlo v roku 2023 pod názvom Všetky temné miesta. Známe sú aj jeho ďalšie knihy Chlapec na vrchole hory, Komnata ozvien, Môj brat sa volá Jessica, Putovanie k bránam múdrosti, Zostaň, kde si a potom odíď…
Pre denník The Irish Times píše kultúrne recezie.

Pozn. mok:
Čo čítajú tí, ktorí píšu

Oslovili sme pre web magazinoknihach.sk viacerých slovenských prozaikov a prozaičky, aké knihy čítajú a prečo, prípadne ako. Pravidlá boli nastavené tak, aby ich pri odpovediach nezväzoval ani rozsah, dokonca ani dedlajn.