Akú knihu momentálne čítate?
Čítam Fangirl (voľný preklad: Fanynka) od Tess Baileyovej, od J. D. Robba knihu Treachery in Death (voľný preklad: Zrada v podobe smrti) a Temné hlbiny od Roberta Bryndzu (vyšlo vo vydavateľstve GRADA).
Aká kniha bola prvá vo vašom živote, na ktorú si spomínate? (Akú knihu ste čítali ako prvú, prípadne vám ju čítali rodičia alebo súrodenci?)
To je ťažká otázka, pretože som vedela čítať už v naozaj ranom veku – od troch rokov! Pamätám si, ako ma otec učil čítať pomocou kartičiek. Pamätám si, že keď som šla do školy, už som vedela čítať, takže učitelia ma nechali čítať, čo som chcela. Medzi prvými boli pravdepodobne knihy vydavateľstva Ladybird a rozprávky. Potom knihy Enid Blytonovej. Milovala som knihy o slávnej päťke.
Bola som predčasne vyspelá čitateľka a už v 12 rokoch som čítala romány pre dospelých (niektoré boli dosť nevhodné!). Často som šla do knižnice, vzala si šesť kníh a prečítala ich v priebehu pár dní.
Máte obľúbeného autora alebo žáner? Na základe čoho si ich vyberáte?
Mám obľúbených autorov, ktorí patria skôr do romantického žánru, ale čítam pomerne široký repertoár, napr. nadprirodzené, historické, súčasné i romantické romány a mám rada spisovateľky Katie Ffordeovú, Jill Mansellovú, Susan Elizabeth Philipsovú, Tess Baileyovú, Noru Robertsovú a Ilonu Andrewsovú. Mám však dosť eklektický čitateľský vkus, takže milujem aj trilery a autorky ako Kathy Reichsovú a L. J. Rossovú.
Čo si všímate na knihách predovšetkým?
Všimla som si, že mám tendenciu čítať ženské autorky oveľa viac ako mužských autorov a netuším prečo!
Inšpirujete sa niektorými autormi pri svojom písaní?
Nie, som skôr rozladená, pretože sú oveľa lepší ako ja! Keď pracujem na knihe, aktívne sa vyhýbam čítaniu v rovnakom žánri, ako píšem, pretože sa nechcem nechať ovplyvniť ich štýlom. Považujem však za užitočné čítať knihy iných autorov, pretože ma to núti viac premýšľať o vlastnej práci.
Julie Caplin (1970),
anglická spisovateľka poviedok a romantických románov. Píše aj pod autorským menom Jules Wake. Vyštudovala angličtinu na University od East Anglia, debutovala románom Talk to Me (2013) pod menom Jules Wake. Ako PR novinárka sa venovala organizovaniu press tripov po celej Európe prevažne pre novinárov venujúcich sa gastronómii. Tieto cesty sa stali pre ňu neskôr inšpiráciou na napísanie úspešnej série Romantické úteky, ktorú začala knihou Kaviareň v Kodani (doteraz má tá séria jedenásť dielov). Vo vydavateľstve Grada jej vychádza kniha Vila v Taliansku.
27. mája o 17. hodine bude mať Julie Caplin v Martinuse na Obchodnej ulici v Bratislave autogramiádu.
Pozn. mok:
Čo čítajú tí, ktorí píšu
Oslovili sme pre web magazinoknihach.sk viacerých slovenských prozaikov a prozaičky, aké knihy čítajú a prečo, prípadne ako. Pravidlá boli nastavené tak, aby ich pri odpovediach nezväzoval ani rozsah, dokonca ani dedlajn.