Akú knihu momentálne čítate?
Keď som v procese písania, veľa nečítam (a práve dokončujem posledné kapitoly Milénia 8), ale minule som si dala pauzu a prečítala som si niekoľko poviedok Claire Keeganovej, ktoré sa mi veľmi páčili.

Aká kniha bola prvá vo vašom živote, na ktorú si spomínate? (Akú knihu ste čítali ako prvú, prípadne vám ju čítali rodičia alebo súrodenci?)
Uchovala som si veľa kníh z detstva, napríklad Pippi Dlhú pančuchu. Knihy pre dospelých som začala čítať pomerne skoro. Možno preto, že môj otec nám deťom radšej čítal svoje knihy. Prvá, na ktorú si spomínam, je Výprava na Kon-Tiki od Thora Heyerdahla.

Máte obľúbeného autora alebo žáner? Na základe čoho si ich vyberáte?
Najviac čítam romány a poéziu. Ako väčšina ľudí, aj ja dostávam odporúčania od priateľov a čítam o knihách v novinách. Agota Kristof, Lars Noren, Bret Eastin Ellis, Cormac McCarthy, Louise Glück a mnohí ďalší.

Čo si všímate na knihách predovšetkým?
Vždy je to štýl písania.

Inšpirujete sa niektorými autormi pri svojom písaní?
Myslím, že čítanie vždy podvedome inšpiruje. Je to základ písania. Vo všeobecnosti dávam prednosť krátkym vetám a autorom, ktorí na čitateľa nevyvíjajú tlak a nemoralizujú.

Karin Margareta Smirnoff (1964 v Umeå), švédska spisovateľka a podnikateľka.
V rokoch 1994 až 1995 študovala škandinávske štúdiá na Univerzite v Umeå. V rokoch 2003 až 2005 pracovala ako kuchárka v Hammenhögu; v rokoch 2003 až 2012 pôsobila aj ako novinárka, neskôr začala podnikať s drevom. V rokoch 2017 až 2019 začala študovať literatúru na univerzite v Lunde a debutovala v roku 2018 románom Jag for ner till bror (Môj brat). Za prvý diel trilógie o Jane Kippo bola dostala Augustovu cenu. Knihu vyhlásila Švédska asociácia kníhkupcov (BMF) za najlepší román roku 2018. Po napísaní druhej a tretej časti osudov Jany Kippo (Moja matka, Then I Went Home) dostala ponuku na tri pokračovania v projekte Stiega Larssona Millennium. Prvá časť pod názvom Dievča v orlích pazúroch vyšla vo vydavateľstve Ikar.

Pozn. mok:
Čo čítajú tí, ktorí píšu

Oslovili sme pre web magazinoknihach.sk viacerých slovenských prozaikov a prozaičky, aké knihy čítajú a prečo, prípadne ako. Pravidlá boli nastavené tak, aby ich pri odpovediach nezväzoval ani rozsah, dokonca ani dedlajn.