V rámci projektu môže vydavateľ získať podiel na príjmoch z predaja svojich čítaných kníh na eshope martinus.sk. V pilotnej fáze sa do projektu zapojilo tucet vydavateľstiev.

Knihovrátok od Martinusu sa od svojho vzniku v roku 2021 radí medzi najobľúbenejšie služby výkupu a predaja čítaných kníh. Čitatelia môžu prostredníctvom tejto služby rýchlo a jednoducho vymeniť svoje čítané knihy za nové príbehy.  Knihovrátok neustále vedie dialóg s vydavateľmi o možných dopadoch záujmu o čítané knihy a hľadá spôsoby fungovania relatívne v novom prostredí.

Novinka pre vydavateľov
Jedným z nových prístupov k čítaným knihám je spustenie pilotnej verziu programu Knihovrátok pre vydavateľov. V rámci neho ponúka Knihovrátok od Martinusu vydavateľom vôbec ako prvý na trhu podiel na príjmoch z predaja čítaných nevypredaných kníh na e-shope martinus.sk.
„Kľúčovým pilierom spolupráce s vydavateľmi boli a vždy budú nové knihy, ktoré pomáhajú prinášať nové príbehy, myšlienky, rozvíjať súčasných i budúcich čitateľov,“ hovorí CEO Martinusu, Michal Meško. „Knihy v slovenčine, ktoré sú pre to nevyhnutné, sú zároveň zraniteľnejšie z hľadiska veľkosti trhu, na ktorom majú šancu uspieť. Práve tu vznikla myšlienka spustenia Knihovrátku pre vydavateľov. Veríme, že z projektu tak niečo získajú aj vydavatelia a zároveň budú čítané knihy naďalej prinášať pridanú hodnotu aj čitateľom, pretože tí dávajú na konci dňa zmysel práci nás všetkých.“

Spätná väzba
Knihovrátok pre vydavateľov je stále vo svojej pilotnej verzii, ktorú si chce Martinus s vydavateľmi otestovať. „Zatiaľ ju neponúkame automaticky všetkým vydavateľom. Parametre či konkrétny spôsob fungovania celého systému sa môžu meniť nielen po úvodných skúsenostiach, ale aj na základe spätnej väzby od vydavateľstiev,“ uzatvára Michal Meško.