Už ako malý chlapec vedel, že chce byť režisérom. Svoj sen si splnil a v súčasnosti pôsobí ako režisér slovenského znenia, dabingový herec, moderátor, herec a najnovšie aj ako narátor audiokníh.

Pamätáte si ešte, ktorú audioknihu ste nahrávali ako prvú?
Úplne prvá bol Alchymista od Paula Coelha. Aj keď som to nahrával veľmi dávno a je skôr považovaná za rozhlasovú hru, veľmi ma ovplyvnila v dobrom zmysle slova. Prvá klasická audiokniha bola asi Charlieho malé tajomstvá alebo Vinný od narodenia. Nenahrával som ich veľa, ale tie, čo som nahral, sa stretli s veľkým ohlasom. Mňa nahováranie audiokníh neskutočne baví. Takže už teraz sa teším na ďalšie tituly.

Ktorú audioknihu bola radosť nahrávať?
Všetky, ale veľkou cťou bola pre mňa audiokniha Veľký Gatsby. Keďže som mal možnosť režírovať do slovenského znenia aj tento veľkofilm, a taktiež mám s Gatsbyho tematikou bohaté skúsenosti v rámci moderovačiek a eventov, tak som si to pri čítaní veľmi živo predstavoval a užíval.

Aký žáner najradšej čítate alebo počúvate?
Podľa nálady – ale už dlhšie počúvam za volantom skôr hovorené slovo ako hudbu. Viac ma upokojuje a rozširuje aj moje vnímanie. Najmä, ak je navyše aj náučného charakteru.

Ako sa pripravujete na nahrávanie audioknihy?
Keďže sa dabingu venujem od detstva, s čítaním nemám problém. Rovnako s menením hlasu, čo však neznamená, že si knihu nenaštudujem a neprečítam, aby som vedel, o aký žáner ide. Nikdy si ju však nechcem dočítať do konca, aby som sa pri nahrávaní tešil a bol zvedavý na záver a rozuzlenie. Keď ide o odbornú problematiku alebo ťažšie či cudzie výrazy, vtedy je aj pár riadkov v knižke tvrdý oriešok a vie to aj samotného herca pri nahrávaní poriadne potrápiť. Naopak, pri niektorých tituloch, ako bol Vinný od narodenia, som mal občas také záchvaty smiechu, že sme museli nahrávanie prerušiť. O to viac to pobaví aj poslucháčov, keďže práve na tento titul mi mnohí ľudia písali veľmi pozitívne recenzie.

Ktorú knihu by ste ešte rád načítali do audio podoby?
Všetky. Naozaj mám radosť, keď ma oslovia na nové tituly, keďže je to pre mňa veľmi zaujímavá práca, kde sa sústredím sám na seba. Je to aj veľká zmena v rámci môjho stereotypu, keď pracujem ako režisér, moderátor alebo starejší. Zrazu neriešim ostatných, nemusím byť pripravený na neočakávané situácie, iba sa koncentrujem na to, aby som podal čo najlepší výkon a doslova pri tejto práci meditujem.

Beáta Horňáková