Herec, muzikant, filmár a hlas dobrých audiokníh Milo Kráľ aktuálne nahral knihu Karstena Dusseho Sústreď sa na vraždu, v ktorej ho oslovil najmä jej čierny humor.

Pamätáte si ešte, ktorú audioknihu ste nahrávali ako prvú?
Ako prvé som nahrával Baričákove Šlabikáre šťastia. Oslovil ma ako kamaráta, tak som si to vyskúšal a načítal ich. Prvou vážnejšou audioknihou, ktorú považujem aj za naozaj dobrú literatúru, bol Zamjatinov dystopický román My.

Ktorá audiokniha bola pre vás najväčšou výzvou?
Asi Dom v stráni – mala ťažký archaický jazyk s mnohými chorvátskymi výrazmi a iným slovosledom. Chcel som, aby táto kniha, ktorá sa nám dnes ťažko číta, znela ľahko a významovo presne.

Ktorú audioknihu bolo radosť nahrávať?
Ja celkovo rád nahrávam audioknihy. Najviac sme sa aj s Norou Ibsenovou, ktorá mi často robí zvukárku a režisérku v jednej osobe, pobavili pri čítaní Sústreď sa na vraždu od Karstena Dusseho. Je v nej veľa dobrého čierneho humoru.

Ktorú knihu by ste ešte rád načítali do audiopodoby?
Solženicynovo Súostrovie Gulag – je to veľmi poučné čítanie, zvlášť pre Slovensko, ktoré je plné ľudí obdivujúcich Rusko.

Aký žáner najradšej čítate alebo počúvate?
Nemám vyslovene preferovaný žáner. Mám rôzne obdobia, napríklad škandinávskych detektívok, potom zas humornej literatúry, literatúry faktu atď. Dôležitejšia je pre mňa kvalita literatúry než jej žáner.

Ako sa pripravujete na nahrávanie audioknihy?
Nijako špeciálne. Prečítam si úvodných pár strán knihy, na základe nich si pre seba zadefinujem, akým štýlom budem knihu čítať. Potom sa už len nechám autorom priamo pri nahrávaní príjemne prekvapovať.

Beáta Horňáková