Akú knihu momentálne čítate?
Predbehnem asi o dve hodiny realitu – dnes večer začnem čítať zrejme poslednú knihu Gabriela Garcíu Márqueza Uvidíme sa v auguste. Včera večer som dočítal Druhý čierny zošit od Richarda Pupalu, z ktorej odporúčam poviedku s názvom Nové meno.

Aká kniha bola prvá vo vašom živote, na ktorú si spomínate?
Spomínam si na knihu Opice z našej police. Presnejšie – spomínam si na jej obal, no vôbec nie na obsah.

Máte obľúbeného autora alebo žáner? Na základe čoho si ich vyberáte?
Žáner? Fantastika, hoci mnohí milovníci inej fantastiky by tie moje knihy ani za fantastiku nepovažovali. Čakanie na Barbarov od Johna Maxwella Cooetzeeho – je to fantastika? Alebo Spiritus os Ismaila Kadareho. Kadare je jeden z mojich obľúbených spisovateľov. A, samozrejme, Milorad Pavič.   

Čo si všímate na knihách predovšetkým?
No tak pri Opiciach z našej police som si zrejme všímal najmä ilustrácie. Dnes si všímam hlavne prvú vetu, prvý odsek, prvú stranu. Ak sa nechytím dovtedy, pochybnosti už zostanú až do konca.

Inšpirujete sa niektorými autormi pri svojom písaní?
Boli doby, keď som sa všemožne snažil dokázať, že sa inými autormi inšpirujem omnoho menej, ako si niektoré kritičky a kritici mysleli. V súčasnosti mám už takú zlú pamäť, že som si pred piatimi minútami musel vyhľadať v Puchalovej knihe názov poviedky, čo sa mi tak páčila. Ak by som v budúcnosti ešte napísal nejakú knihu, bola by konečne úplne originálna, lebo si už z cudzích kníh nič nepamätám. A zrejme ani z vlastných.

Pavel Rankov (1964), slovenský spisovateľ

pracuje na Katedre knižničnej a informačnej vedy FF UK. Debutoval zbierkou poviedok S odstupom času (1995), v roku 1995 sa stal laureátom Ceny Ivana Kraska, a v roku 1997 mu talianske ministerstvo kultúry udelilo medzinárodnú literárnu cenu Premio Letterario Internazionale „Jean Monnet“, v roku 2014 sa stal laureátom Literárnej ceny strednej Európy za román Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy). Je autorom mnohých kníh, o. i. napísal Matky (román, 2011), Poviedky (súbor prvých troch poviedkových kníh, 2012), Na druhej strane (poviedky, 2013), Svätý mäsiar zo Šamorína a iné príbehy z čias Malej dunajskej vojny (poviedkový román, 2016), Miesta, čo nie sú na mape (novela, 2017), Legenda o jazyku (román, 2018), Princezné a princovia (rozprávky, 2020), Klinika (novela, 2022), Normálny Peter, veľmi tehotná mama a dobrý samaritán (2023).