Akú knihu momentálne čítate?
Momentálne čítam knihu o správaní šimpanzov (ale aj iných živočíchov) Mámino poslední objetí od nedávno zosnulého zoológa, svetoznámeho znalca primátov Fransa de Waala, a výber z poézie Jona Fosseho Básne z vydavateľstva Modrý Peter.
Aká kniha bola prvá vo vašom živote, na ktorú si spomínate?
Leporelo bez textov V lese. V pamäti mi uviazlo vďaka ilustáciám zvierat Jozefa Cesnaka.
Akú knihu ste čítali ako prvú, prípadne Vám ju čítali rodičia alebo súrodenci?
Rodičia nám s bratom čítali od malička pred spaním, ale na prvú, ktorú som čítal sám, si už nespomeniem. Pamätám si však na zážitok z čítania Knihy džunglí od Kiplinga, ktorú som dostal k siedmym narodeninám. Nebol som geniálne dieťa, takže som sa v texte strácal, ale keď som sa ňou prelúskal do konca, bol som na seba hrdý.
Máte obľúbeného autora alebo žáner?
Množstvo spisovateľov považujem za svojich obľúbených a zo žánrov mám vrúcny vzťah k strašidelným príbehom. Naposledy ma tak zaujali poviedky Jhumpy Lahiriovej, že som si jej meno pridal medzi obľúbených autorov.
Na základe čoho si ich vyberáte? Čo si všímate na knihách predovšetkým?
Všímam si ako sú napísané.
Inšpirujete sa niektorými autormi pri svojom písaní?
Pravdepodobne áno, možno aj podvedome. Všetci sme najprv čitatelia, až potom sa pokúšame písať.
Profil
Richard Pupala
Richard Pupala je absolventom žurnalistiky na FiFUK a scenáristiky na VŠMU v Bratislave. V roku 2007 zvíťazil v súťaži Poviedka. V súčasnosti je scenáristom a dramaturgom pre produkčné spoločnosti a televízie. Knižne debutoval v roku 2014 knihou Návštevy (vo finálovej desiatke Anasoft litera 2015). V roku 2017 napísal zbierku strašidelných minipoviedok Čierny zošit (v desiatke Anasoft litera 2018, v Cene René 2018), v roku 2020 zbierku poviedok Ženy aj muži, zvieratá (vo finálovej päťke ceny Anasoft litera 2021 a v Cene René 2021), a v roku 2023 zbierku strašidelných poviedok Druhý čierny zošit, ktorý je opäť nominovaný na cenu Anasoft litera.
Pripravila Ivana Zachorová
Foto: Matej Kautman