Akú knihu momentálne čítate?
Fernando Pessoa: Faust, ale aj mnoho ďalších kníh, ktoré súvisia s tým, na čom práve robím. Momentálne sa väčšina z nich týka húb, počasia a klímy.

Aká kniha bola prvá vo vašom živote, na ktorú si spomínate? (Akú knihu ste čítali ako prvú, prípadne Vám ju čítali rodičia alebo súrodenci?)
Výber z bratov Grimmovcov, ktorý u nás vyšiel pod názvom Čierny Peter, bol to vianočný darček od rodičov, keď som šiel do školy.

Máte obľúbeného autora alebo žáner? Na základe čoho si ich vyberáte?
Mám veľa obľúbených autoriek, autorov a žánrov. Tých, ktorých „objavujem“, si vyberám podľa prvej vety a sedemnástej strany. Znie to ako póza, ale je to tak, osvedčilo sa mi to.

Čo si všímate na knihách predovšetkým?
… všetko. Naozaj, stačí maličkosť, napríklad papier, ktorý mi nepasuje k tomu, čo od knihy očakávam, ma dokáže vystrašiť tak veľmi, že ju rýchlo položím, odkiaľ som ju zobral. Ale knihy vždy pekne zarovnávam do komínov, aby ich okoloidúci nepozhadzovali, ak zavadia o trčiaci roh.

Inšpirujete sa niektorými autormi pri svojom písaní?
Celkom isto. Len o tom našťastie neviem.

Silvester Lavrík (1964, Spišský Štiavnik), slovenský spisovateľ, dramatik, scenárista a textár
Po štúdiu na UPJŠ v Prešove pracoval ako učiteľ slovenského jazyka a výtvarnej výchovy, neskôr divadelnú réžiu na VŠMÚ v Bratislave a pracoval ako režisér Slovenského rozhlasu v Bratislave. Je autorom viacerých prozaických a dramatických textov (ocenenia získali napríklad Katarína, Posledný letný deň), presadil sa aj románmi Nedeľné šachy s Tisom či Posledná k.&k. barónka.

Pozn. mok:
Čo čítajú tí, ktorí píšu
Oslovili sme pre web magazinoknihach.sk viacerých slovenských prozaikov a prozaičky, aké knihy čítajú a prečo, prípadne ako. Pravidlá boli nastavené tak, aby ich pri odpovediach nezväzoval ani rozsah, dokonca ani dedlajn.