Michael Connelly: Cesta vzkriesenia

Mickey Haller dostal z väzenia nespravodlivo odsúdeného, ktorého našla Ballardová pri vyšetrovaní sériového vraha. Tento úspech Mickeymu priniesol nielen slávu a peniaze, ale aj chuť pomáhať nevinným vo väzení. Zamestnal svojho nevlastného brata Harryho Boscha ako šoféra a poveril ho, aby „hľadal ihlu v kope sena“, čiže preveroval listy, ktoré Hallerovi posielajú údajne nespravodlivo odsúdení väzni. A on potom zapojí všetky svoje profesionálne zručnosti, aby ich dostal z pekla väznice na cestu späť do normálneho života.

Margaret Atwood: Slepý vrah

Vyše osemdesiatročná Iris Chaseová, protagonistka tohto rozsiahleho a pozoruhodného románu, spomína na svoj pohnutý život, najmä na tragickú smrť svojej mladšej sestry Laury. Jej rozprávanie obsiahne takmer celé 20. storočie s mnohými turbulentnými udalosťami, ktoré ovplyvnia osudy všetkých románových postáv, a preplieta sa so strhujúcim sci-fi príbehom o slepom vrahovi, ktorý si počas tajných stretnutí rozprávajú dvaja nemenovaní milenci – manželka bohatého priemyselníka a mladý socialista z opačnej strany spoločenského spektra. Román je prenikavou sondou do života žien ovládaného spoločenskými konvenciami a dobovými predsudkami, autorka zaň dostala Bookerovu cenu.
Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Richard Osman: Kým zomrie posledný diabol

Štvrtkový klub detektívov zastihne smutná správa. Niekto zabil ich priateľa, starého obchodníka so starožitnosťami. Pri vyšetrovaní sa zistí, že starožitník deň po Vianociach dostal tajomnú truhlicu, no tá sa po jeho smrti stratila. Mŕtvych pribúda, a tak Elizabeth, Joyce, Ron a Ibrahim robia všetko, aby záhadný predmet vypátrali. Majú však do činenia s falšovateľmi umenia, internetovými podvodníkmi, dokonca aj s drogovými dílermi. Čas sa kráti a do Coopers Chase mieria nebezpeční muži.

Pál Závada: Deň na trhu

Čo vedie ľudí k tomu, aby zaútočili na iných? Čo cítia? Čo v ľuďoch spustí inštinkty, ktoré ich zmenia na krvilačné zvery? Román Deň na trhu opisuje židovské pogromy a masovú hystériu na maďarskom vidieku po druhej svetovej vojne. Na týždennom trhu neďaleko Debrecína sa v máji 1946 skupina žien vrhne na židovského obchodníka s vajcami a na smrť ho umučia. Svedkom udalosti je učiteľova manželka,  rozprávačka príbehu. Rozbúrený dav sa zväčšuje ako oheň, neberie ohľad na ženy, deti či starcov. Udalosti z tohto krvavého dňa sa rozprávačke vybavujú v spomienkach spolu s inými udalosťami zo života dediny a rozličnými spôsobmi rozmotávajú klbko často až obludných, a predsa prekvapivo prepojených medziľudských vzťahov.
Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Hana Ponická: Ako Štoplík do školy chodil-nechodil

Štoplík sa narodil pred viac ako 60 rokmi. Tento korkový panáčik zabáva už niekoľko generácií detí. Hoci príbehy o ňom vznikli už dávno, dokážu očariť aj rozosmiať i dnešné deti.
V druhej časti je už Štoplík prvák. No keď ho niečo zaujme, musí to hneď vyriešiť, a tak zabudne ísť do školy. Ide do zoo pozrieť leva Tartasa alebo v strede školského dňa odíde do redakcie časopisu riešiť svoj zle napísaný podpis. Dva týždne vynechá školu, lebo Ivko a Fedor ho náhodou zatvoria do gauča. Na zimnej lyžovačke ho odfúkne z Koliby na Lomnický štít. Strávi noc v tlačiarni, kde zistí, že tlačiarenskí škriatkovia naprávajú po pánoch sadzačoch zle vysádzané texty. Navyše stále rozmýšľa nad tým, čo chce robiť, keď bude veľký.