Román z čias dávnejších aj nedávnych o nemennej ľudskej baživosti

Richard Rychtarech sa označuje ako návykovo drzý spisovateľ. V najnovšom románe Ostblok kombinuje fiktívne udalosti a postavy so skutočnými. „Je na čitateľovi, čomu uverí. Pomôckou je fakt, že spisovatelia často nemusia prehnane fabulovať. Naopak, musia realitu riediť, lebo by im čitateľ neuveril,“ píše Rychtarech v úvode.

Ostblok, s podtitulom Román z horšej spoločnosti, je mementom čias, na ktoré nespomíname s nostalgiou a v istých situáciách sa dokonca môže zdať, že cestujeme v čase do minulosti…

Ctihodný podnikateľ Feri Poláček má perfektne udržateľný biznisplán – zabávať sa, nevraždiť, voľným štýlom plávať medzi bezkrkými gangstermi aj bielymi goliermi. Skúsil toho veľa. Súkromníčenie v štátnom podniku, veksel decentných aj ohromných rozmerov, ruličkovanie, fakturantstvo, podnikanie bez bločkov či vratky dph, ktoré zaplatili v republičke takmer všetko. Feriho cesta hore – a dolu – je hodnoverným svedectvom masívnej spoločenskej a ekonomickej transformácie štátov bývalého východného bloku, ale aj univerzálne nemennej ľudskej baživosti.