Samuel Kováčik: Kúsky reality

Kúsky reality sú aj nie sú pokračovaním Obyčajných zázrakov. Kým Obyčajné zázraky sú o fyzike obyčajných vecí – stromoch, oblakoch, iskrách, teda o základoch klasickej fyziky, Kúsky reality je kniha o najpodivnejších javoch, ktoré skúmame – o cestovaní v čase, vzniku vesmíru, štruktúre priestoru. Je o dvoch pilieroch modernej fyziky – teórii relativity a kvantovej fyzike.

Janette Šimková: Prvá pomoc pre dušu

Knihu tvoria opisné postupy ponúkajúce možnosti, čo robiť v krízových situáciách, keď je emočnej a stresovej záťaže príliš veľa a zasahuje do kvality života a integrity človeka. Kapitoly sú tematicky rozdelené podľa emočných a mentálnych „sústav” (zranenia duše, srdca, ducha, ega a integrity). Ponúkajú návody, ako bezpečne a svojpomocne zvládnuť okolnosti, ktoré si vyžadujú kontinuálnu starostlivosť o vlastné duševné zdravie.

Katarína Kerekesová, Vanda Rozenbergová: Websterovci 4

Opäť sú tu pavúčie siete! Opäť je tu rodina Websterovcov! V ďalších príbehoch pribudne na chvíľu nový člen domácnosti, poletí sa do vesmíru, pôjde sa na karneval, prepukne pandémia nákazlivej svrbivky. Bude sa pochabo šetriť a ocko stratí svoje pavúčie vlákno. Našťastie sa všetko vyrieši po websterovsky ‒ s humorom, láskavosťou a s trochou pavúčieho šťastia.

Eva Maliti Fraňová: Tajomstvá mladého Bajzu

Románová próza Evy Maliti Fraňovej Tajomstvá mladého Bajzu je fiktívnym príbehom zrodu prvého slovenského románu Príhody a skúsenosti mladíka Reného. Prvý zväzok tohto legendárneho diela vydal spisovateľ Jozef Ignác Bajza (1755 – 1836) v roku 1783, ale druhý zväzok ostal nedokončený. Román sa odohráva v do konkrétnych časopriestorových súvislostiach a zakladá sa na množstve historických faktov.

Kiran Millwood Hargrave: Leila a modrastá líška

Voľné pokračovanie novej knihy úspešnej autorky Kiran Millwood Hargrave Júlia a ospalý žralok, ktorá bola vo Veľkej Británii vyhlásená za najkrajší darček roka, sa volá Leila a modrastá líška a vychádza zo skutočného príbehu o arktickej líške, ktorá prešla neuveriteľnú vzdialenosť z Nórska do Kanady iba za sedemdesiatšesť dní.
Kniha rozoberá zložité problémy migrácie, ľudských vzťahov aj zaujímavé fakty zo života zvierat zrozumiteľným, no pritom poetickým spôsobom.
Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.