12.-17. mája 2024, Bratislava

Starmus prinesie do Bratislavy desiatky špičkových svetových vedeckých osobností a viaceré medzinárodné hudobné hviezdy. Súčasťou bohatého hlavného programu v Tipos Aréne budú sprievodné prednášky renomovaných vedcov a vedkýň na akademickej pôde. SAV bude počas celého týždňa v aule na Dúbravskej ceste hostiť la ureátov Nobelovej ceny a ďalšie vedecké osobnosti. Akadémia sa zapája aj do podujatia Starmus  Science Camp na Hlavnom námestí v Bratislave.

Jedinečný festival odštartuje v nedeľu 12. mája 2024 veľkolepým koncertom Jeana-Michela Jarreho pri Moste SNP. Špeciálnym hosťom koncertu s názvom „Bridge from the Future“ bude legendárny gitarista skupiny Queen a spoluzakladateľ festivalu Starmus Brian May. Diváci si ho môžu vychutnať zadarmo.

V rámci programu Starmus City budú počas celého týždňa na akademických pôdach prebiehať pútavé prednášky odborníkov a výskumníkov pokrývajúce celý rad fascinujúcich tém od prieskumu vesmíru až po vedu o životnom prostredí. Slovenská akadémia vied počas festivalu privíta v Aule SAV na Dúbravskej ceste v Bratislave 5 svetových vedeckých osobností.
V pondelok 13.5. bude prednášať Emmanuelle Charpentier, držiteľka Nobelovej ceny v oblasti mikrobiológie. V utorok 14.5. to bude počítačový vedec Berhnard Scholkopf, odborník v oblasti strojového učenia. V stredu 15.5. vystúpi geologička a klimatická vedkyňa Maureen Raymo. Vo štvrtok 16.5. bude prednášať Michel Mayor, astrofyzik a držiteľ Nobelovej ceny. V piatok uzatvorí cyklus prednášok Chris Rapley, klimatický vedec.
                  
Viac informácií o festivale Starmus pozri na https://www.starmus.com/Slovakia