Akú knihu momentálne čítate?
Je to knižka od dánskej autorky Solvej Balle. V tomto príbehu sa hlavná hrdinka zasekne v jednom dni, ktorý sa odohráva stále dookola. Je to 18. november a Balle o tom napísala sedem kníh. Teraz som na druhej knihe. Súbežne čítam jednu knihu od Joëla Dickiera a Sapiens od Harariho.

Aká kniha bola prvá vo vašom živote, na ktorú si spomínate?
Bratia Levie srdce od Astrid Lindgrenovej.

Máte obľúbeného autora alebo žáner? Ako si vyberáte knihy, ktoré budete čítať?
Je príliš veľa dobrých autorov na to, aby človek mohol mať jedného obľúbeného. Okrem toho, čítam rôzne žánre. Už teraz nečítam toľko detektívok, pretože sa sám pohybujem v tomto žánri, ale čítam veľa non-fiction, a tiež čítavam „čo ak“ knihy, v ktorých sa autori hrajú s realitou, napríklad s cestovaním v čase a podobne. Ja by som to nazval psychologickým trilerom.

Čo si na knižkách všímate predovšetkým?
Stále sa hovorí, že ľudia čítajú menej a menej, a že o chvíľu sa už knihy vôbec nebudú čítať, ale knihy sú stále tu a stále sa čítajú. Myslím, že pre ľudí je stále dôležité čítať príbehy a nielen prežívať vlastné životy.

Stane sa vám, že keď vás knižka nebaví, že ju nedočítate?
Samozrejme. Ak je knižka nudná, tak je lepšie začať čítať inú knihu, mám pocit, že keď ľudia čítajú moje knihy, dávajú mi svoj čas, dávajú mi časť svojho života a ja im za to musím dať niečo na oplátku a nie ich nudiť.

Inšpirujete sa niektorými autormi pri svojom písaní? Máte niekedy pocit, že toto by som napísal radšej ja?
Niekedy, keď čítam niečo naozaj dobré, trochu ma to štve, že prečo som to nenapísal ja. Ale inšpirácia je niečo iné, to je vtedy, keď si poviete, že toto je dobré, ale vy dostanete iný nápad. Ale ja sa skôr naštvem a hovorím si, že toto som mal napísať ja.

Stefan Ahnhem, švédsky spisovateľ, žije v Kodani s manželkou a deťmi, dvadsať rokov písal televízne scenáre (aj niekoľko epizód komisára Wallandera), knižne debutoval v roku 2014 prvým dielom série o vyšetrovateľovi Fabiánovi Riskovi – knihou Obeť bez tváre. V tejto sérii napísal šesť dielov, nedávno mu v Ikare vyšiel psychologický triler Výmena.

Pozn. mok:
Čo čítajú tí, ktorí píšu

Oslovili sme pre web magazinoknihach.sk viacerých slovenských prozaikov a prozaičky, aké knihy čítajú a prečo, prípadne ako. Pravidlá boli nastavené tak, aby ich pri odpovediach nezväzoval ani rozsah, dokonca ani dedlajn.