Akú knihu momentálne čítate?
Už dosť dlho mám rozčítanú knihu fínskej spisovateľky Mie Kankimäki Věci, které mi nedají spát a zároveň Kataríny Kucbelovej Modrosleposť.

Aká kniha bola prvá vo vašom živote, na ktorú si spomínate?
Môj otec bol jednak ohromný čitateľ a jednak psychiater a už v 70. rokoch, keď som sa narodila, bol presvedčený, že ak čítame bábätku, má to pozitívny vplyv na vývin mozgu. Kedysi sme mali doma magnetofónové pásky s nahrávkami, ako mi otec číta, napríklad Žabiatko, a v pozadí počuť mňa ako takmer novorodenca. Neviem, či to malo pozitívny vplyv na môj mozog, ale o desaťročia neskôr som rovnako ja čítala svojmu synovi. Hoci sa s mojím otcom nikdy nestretli, týmito zvykmi sa ich životy, dúfam, vzájomne ovplyvnili.

Akú knihu ste čítali ako prvú, prípadne vám ju čítal niekto iný?
Nepamätám si prvú knihu, ktorú som si sama prečítala, ale pamätám si prvú knihu, ktorú som čítala v nemčine – Deti zo stanice Zoo od Christiane F. Bol to pre mňa dôležitý míľnik, lebo keď som začala čítať knihy v iných jazykoch, otvorili sa mi ďalšie svety.


Máte obľúbeného autora alebo žáner?
Všeobecne mám rada súčasnú prózu. Zároveň s vekom ma čoraz menej vecí nadchne. Mnohokrát sa mi stáva, že čítam knihu, o ktorej som presvedčená, že je to „dobrá“ kniha, zároveň ma ale trochu nudí. Príliš často zažívam pocit, že to už poznám, že to tu už bolo. Možno to trochu súvisí aj s tým, že mám prácu, v ktorej sa stretávam s množstvom príbehov, a prekonať skutočnosť knihou je dosť ťažké. Zase aby som sa len nesťažovala, v poslednom období ma oslovovali, napríklad, romány Jóna Kalmana Stefánssona.

Čo si všímate na knihách predovšetkým?
Asi príbeh. Rada premýšľam v príbehoch, rada usporadúvam skutočnosť do príbehov.


Inšpirujete sa niektorými autormi pri svojom písaní?
Ak mám byť úprimná, ja už ktoviekoľko nepíšem. Respektíve nepíšem „literatúru“. V poslednom čase sa mi zdá, že na svete už toho bolo napísaného toľko, že k tomu nemusím prispievať- je tu dosť šikovnejších pisateľov.


Svetlana Žuchová je autorkou piatich prozaických kníh. Zatiaľ posledná kniha Dni matiek vyšla na jeseň 2023. Predtým sa niekoľko rokov venovala prekladom z angličtiny a nemčiny. V bežnom živote pracuje ako psychiatrička a psychoterapeutka v Klecanoch pri Prahe.

Pozn. mok:
Čo čítajú tí, ktorí píšu
Oslovili sme pre web magazinoknihach.sk viacerých slovenských prozaikov a prozaičky, aké knihy čítajú a prečo, prípadne ako. Pravidlá boli nastavené tak, aby ich pri odpovediach nezväzoval ani rozsah, dokonca ani dedlajn.
Za tento rozhovor ďakujem Robovi Dydovi (pozn. rk)