Nič sa nekončí

Aj vo veku 76 rokov, s takmer pol miliardou predaných výtlačkov 65 beletristických kníh, piatich non-fiction a viac než dvesto poviedkami stále zostáva nespochybniteľným kráľom hororu. Asi už neprekoná svoje vrcholy The Shining (1977), The Stand (1978), It (1986) a predovšetkým cyklus The Dark Tower (1998 – 2004), ale každá jeho novinka je zárukou skvelej zábavy a vďaka mohutnej obci fanúšikov mu neúspech nehrozí.

Hoci sa Stephen King etabloval ako autor mysterióznych psychologických trilerov, rád skúša rôzne žánre. The Running Man (1982) je akčný dystopický triler, The Eyes of the Dragon (1982) a Fairy Tale (2022) fantasy pre mladšie publikum, The Shawshank Redemption (1994) a The Green Mile (1996) väzenské drámy, Under the Dome (2009) sci-fi a Billy Summers (2021) kriminálka. Preto nikoho neprekvapilo, keď v roku 2014 prišiel s detektívnym románom Mr. Mercedes (Pán Mercedes, Ikar 2015) v štýle hard-boiled.

Detektív a tajomno

Neznámy páchateľ v maske klauna vrazí ukradnutým mercedesom do davu ľudí. Jedným z vyšetrovateľov prípadu je detektív William Kermit Hodges, zavalitý policajt írskeho pôvodu. Do kauzy sa ponorí tak intenzívne, až ho to stojí miesto. Polícia ho odsunie na penziu.

Nevrlý zatrpknutý Bill, od ktorého počas pátrania po zlosynovi zvanom Pán Mercedes odišla manželka a dcéra skončila v liečebni pre narkomanov, sa prejedá, opíja, zabíja. Z cesty do pekla ho vytrhne séria mailov s videozáznamami z tragédie, nasnímanými zvnútra páchateľovho auta. Videami, četom, listami, hacknutým počítačom, ale aj priamym terorom sa Pán Mercedes snaží penzionovaného policajta zdeptať, priviesť k samovražde. Dosiahne opak.

Bill s mladým Jeromom, ktorý mu kosí trávu, ale vykľuje sa z neho prvotriedny hacker, a s geniálnou autistkou Holly Gibneyovou naberie druhý dych aj elán. Zviera, Kráska a Ten Tretí začnú prípad rozmotávať. Polícia im neverí, trojlístok musí pátrať na vlastnú päsť, ale i tak sa čoraz viac blíži na stopu šialeného manipulátora Bradyho Hartsfielda, ktorý žije v odpudivom vzťahu s matkou alkoholičkou.

O rok nasledoval román Finders Keepers (Stratení nájdení, Ikar 2015), v ktorom Hodges a Holly – partneri v detektívnej kancelárii – riešia komplikovaný prípad plný záhad, kde figuruje vrah, populárny spisovateľ, jeho ukradnuté zápisníky a zvedavý chlapec.

Kritika vyzdvihla svieže spracovanie Kingových obľúbených tém spisovateľskej tvorby a vzťahu autora s fanúšikmi, no očarenie bolo fuč. Vysvitlo však, že Finder Keepers je len medzihra, pripravujúca pôdu pre veľkolepé finále v podobe románu End of Watch z roku 2016 (Koniec hliadky, Ikar 2017).
Šialenec Hartsfield, ležiaci v kóme, totiž nie je taký bezmocný, ako sa zdá. Holly a Jerome opäť spoja sily s Billom Hodgesom, aby v príbehu, ktorý spája detektívku, vedeckú fantastiku aj žáner fantasy, porazili démonické zlo.

Z knihy na obrazovku

Hoci sa všeobecne Kingove romány považujú za nesfilmovateľné, vzniklo podľa nich takmer osemdesiat filmov. Len zlomok možno považovať za vydarený. Pätnásť televíznych projektov dopadlo o čosi lepšie. Streamovacia služba Prime od Amazonu ponúka The Stand, Hmlu, Pod kupolou, Dallas 63 a na dôvažok aj NOS4A2 podľa románu Kingovho syna Joea Hilla. A tiež tri série Mr. Mercedes.

Producent a tvorca seriálov Nemocnica Chicago Hope, Ally McBealová, Goliath či The Lincoln Lawyer David E. Kelley na projekte začal pracovať krátko po vyjdení prvej knihy. Režisér Jack Bender nakrúcal od februára 2017 prvú z dvoch zamýšľaných sérií, ktoré mali vyrozprávať príbeh Bradyho Hartsfielda.

Billa Hodgesa stvárnil Ír Brendan Gleeson a jeho démonického súpera Angličan Harry Treadaway. Kým ťarbavý frfloš Gleeson presne zodpovedá predstave Kingovho detektíva, chlapčenský Treadaway je obsadený v kontraste, diabol s tvárou anjela.
Jeroma hrá Jerome, Jharrel Jerome, herec z filmov Moonlight a Spider-Man: Cez paralelné svety. Je politicky korektnejšou verziou románového predobrazu. Predstaviteľka autistickej Holly, 34-ročná Justine Lupe, fanúšikov predlohy prekvapí, no jej pôvabná výstrednosť, úprimnosť a bezbrannosť sú možno až príliš sladké. A Jack Huston v role hochštaplerského doktora Babineaua akoby z oka vypadol simpsonovskému Dr. Rivierovi. Za zmienku stoja Holland Taylorová ako Billova všetečná suseda, Breeda Woolová čoby sarkastická Lou, a Kelly Lynchová v mrazivo presnej štúdii Hartsfieldovej matky. Nesmie chýbať sám maestro King v sebaironizujúcej úlohe.

Holly v hlavnej role

Po úspechu prvých dvoch sérií sa David E. Kelley rozhodol sfilmovať aj Finders Keepers, čo by v logike trilógie spôsobilo paseku. Našťastie, tvorcovia sa nedržia predlohy otrocky, narábajú s príbehom, postavami a motívmi voľne, ale slušne. Vďaka tomu po vlažnejšie prijatej druhej sérii mohol zarezonovať žánrový i tematický twist v treťom pokračovaní. Čo ďalej?
V roku 2018 vyšiel román Outsider, v ktorom je súkromná vyšetrovateľka Holly Gibneyová. V priaznivo prijatom rovnomennom seriáli televízie HBO nijako nenadväzuje na mercedesovskú trilógiu a stvárnila ju černošská herečka Cynthia Erivo.
Dva roky po Outsiderovi King vydal novelu If It Bleeds s Holly ako hlavnou hrdinkou. Začiatkom tohtoročného septembra prinieslo vydavateľstvo Scribner jeho nový 449-stranový román Holly. A King v podcaste Talking Scared oznámil, že o rok by mal vyjsť ďalší – We Think Not, opäť s Holly Gibneyovou v hlavnej úlohe.
Nie, tento seriál sa ešte nekončí.

Foto: Amazon Prime

Mr. Mercedes (USA 2017 – 2019)
3 série, 30 častí, 29 h 12 min
Scenár: Dennis Lehane, Bryan Goluboff, David E. Kelley, A.M. Homes a ďalší
Réžia: Jack Bender a ďalší
Kamera: Armando Salas a ďalší
Hudba: Phil Mossman, Anthony Roman
Účinkujú: Brendan Gleeson, Harry Treadaway, Jharrel Jerome, Justine Lupe, Holland Taylor, Breeda Wool, Jack Huston, Tessa Ferrer, Kelly Lynch, Bruce Dern, Mary-Louise Parker, Ann Cusack a ďalší.