Čo sa stane, ak človek stratí tvár? Stratí aj dušu?

Vydavateľstvo Artforum vydalo picturebook Pán Výrazný autorskej dvojice Olga Tokarczuk a Joanna Concejo. Ak vám táto kniha niečo pripomína, nemýlite sa. Najnovšie dielo s výrazným grafickým dizajnom a ilustráciami, ktoré zohrávajú rovnako dôležitú úlohu (ak nie väčšiu) ako slovo, je mladšou dvojičkou knihy Stratená duša, ktorú vydavateľstvo Artforum vydalo v roku 2020 a v máji 2024 vyšla zarovno s Pánom Výrazným ako dotlač.

Keď sa čítanie mení na vnútorný dialóg

Stratená duša aj Pán Výrazný sú picturebooky, vyžadujú od čitateľa viac, ako komiksy či ilustrované knihy. Ilustrácie v nich nie sú doplnkom. Sú hlavným nositeľom deja, sú rozhodujúce pre pochopenie súvislostí či prežívanie emócií. Fungujú jednoducho inak. „Zbožňujem picturebooky. Je to jedinečná forma komunikácie, ktorá v našich mysliach spúšťa určitý druh „protokina“. Jazyk sa musí obmedziť na to, čo je absolútne nevyhnutné. Príbeh nesie obraz. Pre mňa je to silný, prvotný spôsob rozprávania príbehov, ktoré sa tak dokážu dostať ku komukoľvek, bez ohľadu na vek, kultúrne rozdiely či úroveň vzdelania,“ povedala Olga Tokarczuk v rozhovore pre Guardian po vydaní knihy Stratená duša. Zároveň však platí, že „obrázková kniha“ sa číta inak, trpezlivejšie. Na pozadí vnímania obrazu sa v duši odohráva vnútorný monológ, alebo skôr dialóg, v ktorom čitateľ lúska knihu, vníma ju a vizuálne prežíva to, čo vidí.

Obraz v hlavnej úlohe

Z povahy horeuvedeného preto vyplýva, že hlavnou hviezdou tejto dvojice paradoxne nie je nobelistka Tokarczuk, ale ilustrátorka Joanna Concejo. Za ilustrácie ku knihe Stratená duša spolu s Tokarczuk získali cenu Bologna Ragazzi 2018 v kategórii beletria. Pán Výrazný je o čosi drsnejší, ako prvá kniha a zodpovedajú tomu aj ilustrácie. Príbeh muža, ktorý si povrchne zakladá na svojom vzhľade až do momentu, kedy túto výhodu nestratí, je stále citlivý, ale trocha menej láskavý. Umelecký štýl sa tomu prispôsobuje, ilustrácie sú miestami menej komorné, viac v nich počuť hluk a ruch. Svoju úlohu však plnia stopercentne: čitateľ sa stráca vo vizuálne nádhernom svete a v hlave sa mu ozývajú otázky a občas možno aj odpovede.

Joanna Concejo na festivale BRAK

S Joannou Concejo sa budete môcť stretnúť počas festivalu BRAK na diskusii a vernisáži v piatok 31. 5. o 17.30 v Rómerovom dome