Štrnásťročný Richard, žijúci u pestúnov v mestečku Ballantyne, nahovorí spolužiaka, aby z telefónnej búdky zavolal na ľubovoľné číslo. Detinský žart rozpúta desivé peklo. A vzápätí aj vyšetrovanie, ktoré vedie všetky stopy a podozrenia – k Richardovi.

Jo Nesbø je rana istoty, a tak máme na výber z pol stovky nahrávok v slovenčine i češtine. Na našom trhu audiokníh patrí k najvydávanejším. Príbehy s Harrym Holeom načítali Přemysl Boublík a Martin Mňahončák, zbierky poviedok Peter Kočiš a deťom venované dobrodružstvá doktora Proktora Peter Sklár.

Na dospelého poslucháča a milovníka Nesbøvých kriminálok sprvu Nočný dom pôsobí ako horor pre deti, no skutočnosť, že ho číta Marek Koleno, naznačuje inú ligu. Je to skôr dospelým adresovaný prechod od rozmarných proktorovských prdipráškov k nekompromisnej škandinávskej depresii. A, žiaľ, aj odklon od nesbøvskej originality k fitzekovskej maniere. Našťastie, mnohé zachraňuje Nesbøva hravosť a sklon k absurdnému humoru.

Román Natthuset z roku 2023 zahorúca vydal Ikar v preklade Jozefa Zelizňáka na 256 stranách a ešte vlani vyšiel aj ako audiokniha. Možno vám bude spočiatku znieť divne. Vidiecki školáci, vyjadrujúci sa kultivovaným knižným jazykom dospelých, pôsobia naozaj hrôzostrašne. Dajte však nahrávke šancu a uvidíte (počujete), ako sa všetko vysvetlí a veci zapadnú na svoje miesto. Nejde o autorskú či prekladateľskú neobratnosť – práve naopak!

Nočný dom klame všetkým – adresou, žánrom i jazykom. Marek Koleno nemal ľahkú prácu. Zhostil sa jej so cťou, i keď nezainteresovanému poslucháčovi sa sprvu môže zdať čudný a umelý nielen príbeh, štýl a slovník, ale aj hlasový prejav. Interpret, podobne ako prekladateľ, však robí všetko preto, aby sa nespreneveril autorovi a ponúkol poslucháčovi kvalitnú zábavu.

Miloš Ščepka

Jo Nesbø: Nočný dom
Vydavateľ: Publixing a Ikar
Číta: Marek Koleno
Dĺžka: 7.03 h
Rok vydania: 2023