Kruhy na vode
Autor: Dominik Dán
Interpret: Martin Mňahončák
Vydavateľ: Publixing
Dĺžka: 11:30 h

Po vražde bossa podsvetia zavládla v Našom Meste dusivá atmosféra.

Navštívte partiu detektívov z kancelárie číslo 141 v deväťdesiatych rokoch minulého storočia, keď sa pokúšali zastaviť katastrofu rútiacu sa na Naše Mesto. V podsvetí to totiž vrie a Richard Krauz sa nechcene ocitne presne uprostred. V snahe ochrániť obyvateľov mesta sa stane mediátorom medzi dvoma mafiánskymi stranami, a to ešte nebude to najťažšie, čo ho v najbližších dňoch čaká. Do jeho plánu zasiahne iná veľká moc, ktorá je síce platená z rovnakých daňových poplatkov ako polícia, ale často jej kríži cestu.

Lietajú guľky tým správnym smerom? Ako má detektív z oddelenia vrážd odhaliť, kto je v tomto zamotanom prípade na jeho strane a kto je jeho nepriateľ? Keď sa konečne dopátra k nejakým odpovediam, uvedomí si, že sa o ne nemôže podeliť…
Už 38. prípad z Denníka dobrého detektíva je horúcou novinkou, ktorá je nadupaná všetkým, čo si zástupy čitateľov na písaní Dominika Dána zamilovali – od dynamického deja, ktorý vás udrží v napätí od prvej minúty, cez historické detaily, pozadie policajnej praxe až po skvele fungujúci tím vyšetrovateľov, ktorí si dokážu udržať veľký zmysel pre humor aj v tých najťažších chvíľach.

Tunel 29
Autor: Helena Merriman
Interpret: Zuzana Kyzeková
Vydavateľ: Publixing
Dĺžka: 13:22 h

Utiekol pred jedným z najbrutálnejších režimov na svete. Potom sa prekopal späť.

Píše sa rok 1962 a Joachim Rudolph kope tunel pod Berlínskym múrom. Na druhej strane múra, vo východnom Berlíne, čakajú desiatky mužov, žien a detí. Ich jedinou nádejou na záchranu je mladý študent Joachim.

Tento príbeh sa počúva ako triler, vtiahne vás do deja hneď na začiatku a nepustí až do konca – ale vymyslený nie je ani trošku. Ide o skutočný príbeh jedného mladého študenta, ktorý sa spolu s malou skupinkou kamarátov rozhodol zachrániť ďalších ľudí z brutálneho režimu.

Tento strhujúci dokumentárny román vám ukáže, čo sa stane, keď ľudia prídu o slobodu. A ako niektorí z nich urobia čokoľvek, aby ju získali späť.

Helena Merriman, slávna novinárka a moderátorka podcastu pre BBC, tento príbeh preskúmala zo všetkých uhlov vrátane rozhovorov s účastníkmi a prieskumu dlhého radu dobových dokumentov. Výsledkom jej snaženia je dychberúca výpoveď o ľudskej odvahe.

Stopárov sprievodca
Autor: Douglas Adams
Interpret: Martin Mňahončák
Vydavateľ: Publixing a Slovart
Dĺžka: 06:49 h

Nepodliehajte panike a vezmite si uterák!

Vydajte sa spolu so štyrmi cestovateľmi a s jedným paranoidným robotom na nezabudnuteľnú cestu vesmírom, ktorá vás vďaka britskému humoru Douglasa Adamsa donúti poriadne si precvičiť bránicu.

Arthur Dent si v pokoji žil na planéte Zem a veľa starostí nemal. Jedného dňa mu prídu zdemolovať dom pre diaľničný obchvat. A hoci si myslel, že to v ten deň bude jeho najväčší problém, veľmi sa mýlil. Jeho kamarát Ford Prefect ho čoskoro odtiahne do blízkej krčmy, aby mu navždy zmenil pohľad na svet – ktorý približne o 12 minút skončí. Zhodou náhod je totiž celá Arthurova planéta pred demoláciou – stojí v ceste hyperpriestorovej diaľnici a rasa Vogonov je už na ceste, aby demoláciu vykonala. Okrem toho, Arthurov kamarát nie je človek zo Zeme, ale pochádza z malej planéty blízko Betelgeuze a pracuje ako terénny prieskumník zvláštnej príručky nazývanej Stopárov sprievodca galaxiou.

Je čas zachrániť sa, z planéty utiecť a s uterákom cez plece si stopnúť nejakú vesmírnu loď. Veď čo by sa mohlo pokaziť?

Petra Schultze