Jeho tvár poznajú diváci RTVS z folklórnej šou Zem spieva. Milovníkov audiokníh jeho hlas sprevádza v desiatkach titulov, a aj preto sa stal ambasádorom audiokníh.

Stali ste sa ambasádorom audiokníh na Slovensku a v Česku. Čo to znamená?
Je to veľká česť. Dlhodobo promujem audioknihy a ich význam vo svojom okolí. Vidím alebo teda počujem v nich obrovský potenciál v rámci oddychu, zábavy, rozširovania obzorov, skúmania. V poslednom čase promujem audioknihy aktívne na svojich sociálnych sieťach.

Prečo práve audioknihy? Čím si vás tak získali?
Milujem hovorené slovo. Ako herec sa s ním stretávam v divadle, vo filme, v dabingu, rozhlase, pri moderovaní a pri audioknihách. Všetko je iné, špecifické, a predsa to spája hovorené slovo. Keď človek počúva „majstrov slova“, cíti, že slovom dokážu pohladiť, ale aj ublížiť. Človek si z toho vie vziať do života veľa.

Prečo si myslíte, že by ľudia mali siahnuť po audioknihách?
Okrem všetkého, čo som spomínal, už aj preto, aby toľko nescrollovali po obrazovkách a využili svoj čas plnohodnotnejšie.

Audioknihy nahrávate už nejakú chvíľu. Ktorú audioknihu bolo radosť nahrávať?
5 jazykov lásky. Je to zatiaľ asi najhodnotnejšia audiokniha, ktorú som nahral. Dlhé roky som si to prial, nahrať ju. S mojou manželkou sme dávali túto knihu ako svadobný dar mladomanželom, no a teraz môžeme už aj audioknihu. Hlavne tým, ktorí sa vyhovárajú, že nemajú čas a voľné ruky na čítanie. Môžu počúvať.

Bola pre vás niektorá audiokniha obzvlášť veľká výzva?
Určite Nočný dom od Jo Nesba. Jednak to bol prvý (a posledný?) horor, ktorý som načítaval. A tiež to bol extrémne zamotaný príbeh s mnohými postavami, ktoré sa ešte počas deja charakterovo vyvíjajú. Takže pre herca, ktorý to číta, celkom náročné. Ale bral som to ako výzvu a z výsledku sa úprimne teším.

Nahrávate radšej fiction alebo non-fiction?
Mám rád, keď sa to strieda. Obľubujem príbehy. Občas si však krátkymi príbehmi vypomáhajú aj v non-fiction literatúre. Je to príjemné osvieženie.

Ako sa pripravujete na nahrávanie audioknihy?
Rád si text prečítam minimálne raz a spravím si doň poznámky. Vypisujem si aj postavy, ktoré sa v deji nachádzajú, a skúšam im priradiť špecifický hlas. Mám rád, keď sú hlasovo rozlíšené.