O prežití, odvahe a hľadaní vlastného miesta vo svete
Existujú knihy, ktoré nás vtiahnu do neznámeho sveta silou rozprávačského talentu. Kontraktor 2 – Alter ego Petra Kijabu patrí medzi tie, ktoré navyše čerpajú zo surovej reality a ponúkajú nefalšovaný pohľad do temných aj krehkých zákutí ľudskej skúsenosti. Peter Kijaba v druhom pokračovaní rozvíja príbeh, ktorý načal v prvom Kontraktorovi, no tentoraz siaha ešte hlbšie: za drámu bojových misií a do intímneho priestoru vlastných vnútorných bojov, ktoré neutíchajú ani vtedy, keď ustane paľba.
Život medzi dvoma svetmi
Na prvý pohľad je Kontraktor 2 – Alter ego príbehom muža, ktorý pôsobí ako bezpečnostný kontraktor v nebezpečných zónach – Afganistane, Iraku či Stredoafrickej republike. V skutočnosti je to však predovšetkým kniha o hľadaní rovnováhy medzi dvoma svetmi: medzi chaosom vojnových zón a túžbou po pokojnom domove, medzi lojalitou k tímu a zodpovednosťou k rodine, medzi adrenalínom a vnútornou vyčerpanosťou.
Kijaba s neuveriteľnou otvorenosťou ukazuje, čo všetko táto profesia vyžaduje: nielen fyzickú odolnosť a schopnosť prežiť, ale aj neustálu prácu s vlastným strachom, vinou a pochybnosťami. No rozhodne nás autor nijako nešetrí – neponúka heroické príbehy bez tieňov, ale realistické portréty situácií, v ktorých správne rozhodnutie často neexistuje.
V Kontraktorovi 2 je prítomná aj téma traumy, ktorá sa však neukazuje vo veľkých, dramatických gestách, ale v tichých momentoch vyčerpania a osamotenia. Kijaba píše o situáciách, keď adrenalín po misiách opadá a na povrch vyplávajú otázky, ktoré nie je možné utopiť v zabudnutí ďalšej akcie. Sú to otázky ako: Prečo to vlastne robím? Kam patrím? Čo je ešte možné napraviť a čo už nie?
Túto vrstvu knihy posilňuje Kijabov striedmy, vecný štýl. Jeho jazyk je presný, neokázalý a práve preto mimoriadne účinný. V niektorých pasážach knihy má jeho rozprávanie dokonca až dokumentárnu silu – a pritom nikdy nestráca osobný tón.
Úprimnosť, ktorá zasahuje
Jedným z najpôsobivejších motívov knihy je autorovo úsilie o návrat – nie fyzický, ale psychologický. Skúsenosť kontraktora nie je niečo, čo možno jednoducho odložiť niekam tam, vzadu v hlave, keď sa zavrú dvere lietadla smerujúceho domov. Kijaba otvorene ukazuje, aké ťažké je znovu nadviazať vzťahy, aké konfliktné je začlenenie sa do „normálneho“ sveta, kde pravidlá hry diktujú úplne iné hodnoty než na bojisku.
Zároveň však jeho rozprávanie nie je pesimistické. Kontraktor 2 je aj knihou o túžbe po zmierení – s minulosťou, so sebou samým, so svetom, ktorý síce neponúka jednoznačné odpovede, no stále umožňuje hľadať nový začiatok.
Peter Kijaba napísal knihu, ktorá môže osloviť čitateľov bez ohľadu na ich vzťah k téme vojenských konfliktov. Kontraktor 2 – Alter ego je totiž citlivým, surovým, a zároveň hlboko ľudským svedectvom o tom, čo znamená niesť v sebe skúsenosť sveta, kde život a smrť bývajú otázkou sekúnd – a ako je možné v takom svete nestratiť sám seba. Práve naopak.
V časoch, keď sa často glorifikuje sila bez slabosti a odvaha bez pochybností, prináša táto kniha potrebnú pripomienku: že pravá odvaha sa nerodí zo straty strachu, ale zo schopnosti žiť s ním ďalej. „Aj keď sa od seba líšime, vždy sa nájdu čriepky, ktoré nás spájajú dohromady,“ zaznieva na obálke knihy ako jemné pripomenutie, že aj v rozdielnosti možno nájsť pevné body spoločného sveta.
Alexandra Jurišová