Povedz, kde tie kvety sú
Alice Hartová žije s milujúcou mamou a starostlivým otcom na samote za austrálskym mestečkom. Ich vášňou je pestovanie kvetín. Keď otec i tehotná mama zahynú pri požiari, dievča onemie. O jej opatrovanie bojuje rázna babička June s knihovníčkou Sally.
June so svojou aborigénskou manželkou Twig vedie kvetinovú farmu, ktorá je útočiskom pre týrané a znásilnené ženy, slobodné mamičky, ženy na úteku. Vytvorili si tajný jazyk kvetín. Vďaka nemu každý kvet môže byť priznaním, vyznaním – a kytica celým románom.
Keď dospievajúca Alice po rokoch zistí, že June ju klamala a manipulovala s ňou i s jej blízkymi, utečie. Prácu i lásku nájde ako sprievodkyňa v prírodnej rezervácii. Vysvitne však, že tak ako jej matka, stará matka i ďalšie ženy z kvetinovej farmy uviazla v zničujúcom vzťahu so slabošským násilníkom. Postupne, nevdojak a sprvu i proti svojej vôli, začne odhaľovať pravdu o June, o sebe samej i okolitom svete. Nachádza zmierenie i sebaistotu. Dospieva.
Austrálska Rowlingová
Seriál spoločnosti Amazon Stratené kvety Alice Hartovej, ktorý uvádza Prime Video, pripravila austrálska scenáristka a producentka Sarah Lambert podľa rovnomenného románu Holly Ringlandovej. Autorka knižnej predlohy výdatne čerpá z vlastného života. Po predkoch zdedila časť aborigénskych génov. Prišla na svet v roku 1980 ako dcéra slobodnej matky v Queenslande, striedavo žili v Austrálii a Severnej Amerike. Túlali sa po Kanade a Spojených štátoch, navštevovali prírodné parky a pôvodné indiánske komunity. Živila sa ako čašníčka, pracovníčka call centra, pestovateľka kvetín aj ako tlačová tajomníčka národného parku Uluṟu-Kata Tjuṯa. Hoci táto práca ju bavila, ukončila ju, aby prerušila vzťah s násilníckym kolegom.
Nasledovalo štúdium tvorivého písania na Manchesterskej univerzite, kde dokončila aj románový debut The Lost Flowers of Alice Hart. Vyšiel v roku 2018 a získal mnoho ocenení vrátane Australian Book Industry Award za najlepšiu beletriu. V origináli a prekladoch do tridsiatich jazykov sa predali milióny výtlačkov. U nás ho hneď v roku 2018 pod názvom Stratené kvety Alice Hartovej vydala Fortuna Libri na 400 stranách v preklade Veroniky Lašovej.
Na sklonku roku 2019 Ringlandová pricestovala do Austrálie na návštevu matky a prísne protipandemické opatrenia ju donútili zostať tri roky. Vrátila sa k práci televíznej moderátorky, v prenajatom obytnom prívese napísala román The Seven Skins of Esther Wilding a knihu non-fiction The House That Joy Built. O sebe vraví: „Všetci si myslia, že som austrálska J. K. Rowlingová. Samu ma neustále šokuje, že som povolaním spisovateľka. Dokážem si písaním zarobiť na živobytie? Áno, dokážem. Ale môžem si kúpiť v Austrálii dom? Nie. Môžem si dať na raňajky avokádo? Občas.“
Ripley stretla Bobby
Susan Alexandra Weaverová, od detstva známejšia pod menom Sigourney (požičaným z Veľkého Gatsbyho), sa narodila 8. októbra 1949 do prestížnej newyorskej rodiny. Židovské korene ju priviedli k dobrovoľníckej práci v izraelskom kibuci. Študovala na Yale aj Stanforde a hoci ako herečka debutovala roku 1977 v Annie Hall Woodyho Allena, svet ju pozná ako astronautku Ellen Ripleyovú zo sci-fi hororu Ridleyho Scotta Votrelec (1979). Začiatky predznamenali celú jej filmovú kariéru: na jednej strane divácky vďačné komédie (Krotitelia duchov, Galaxy Quest, Paul, Dave), na druhej strane silné dramatické charaktery (Gorily v hmle, 1492: Dobytie raja), ktorými dokáže prekvapivo obohatiť aj vedecko-fantastické trilery (Avatar, Chappie).
Hoci hosťovala vo viacerých seriáloch, Stratené kvety sú prvým, v ktorom bola producentkou a stvárnila aj ústrednú postavu. Román i seriál síce rozprávajú príbeh detstva a dospievania Alice Hartovej, ktorú v rôznom veku stvárnili Alyla Browne a Alycia Debnam-Carey, no stredobodom, ťažiskom, na ktorom celý projekt stojí, od ktorého sa rozprávanie odráža, a ku ktorému sa neustále vracia, je jej babička.
Weaverová si ako June vystačí s minimom. Pre silný dramatický efekt jej stačí mlčky stáť s neutrálnym výrazom na vráskami zbrázdenej tvári. Navonok silná až krutá, odvážna a nekompromisná, v skutočnosti citlivá, zraniteľná – a doráňaná.
Civilnejší, mäkší prejav má predstaviteľka jej partnerky Leah Purcell, 53-ročná domorodá herečka, dramatička, speváčka, spisovateľka a režisérka. Milujúcu a zdanlivo submisívnu Twig hrá zľahka, civilne, no aj táto postava má svoju odvrátenú stranu.
Milovníkov space opery The Expanse prekvapí a poteší tridsiatnička Frankie Adams. Predstaviteľka marťanskej vojačky Bobbie Brownovej pochádza zo Samoy a v Zlomených kvetoch s dojímavou presvedčivosťou hrá Candy Blue – adoptívnu dcéru June a Twig, ktorá svojich vnútorných démonov ukrýva za vyzývavým vzhľadom. Poznať ju môžeme aj zo športovej komédie Taiku Waikikiho Aspoň jeden gól, ktorú uvádzajú naše kiná.
Kvety rastú stále
Sedem zhruba hodinových častí umožnilo prerozprávať štyristostranovú knihu bez prílišných oklieštení a zjednodušení, ba azda ju i obohatiť, rozvinúť viaceré z jej motívov. Agresívni násilnícki muži sa napokon javia ako napospol slabí, slabošskí. Ich obete, krehké a zraniteľné, sú možno omylné a tápajúce, ale vo svojej láske, oddanosti a obetavosti napokon vždy silné, neporaziteľné. Austrálsky režisér Glendyn Ivin so stálym kameramanským spolupracovníkom Samom Chiplinom a vo Varšave žijúcou skladateľkou Haniou Rani vytvorili vizuálne, citovo i myšlienkovo podmanivé dielo, v ktorom sa poézia kvetov a prírody metaforicky i doslova stretajú s krutosťou všedného života, pri čom hrá zásadnú rolu oheň. Bez milosti zničí a vypáli všetko. Lenže život si vždy nájde cestičku. A niektoré rastlinky rozkvitnú až potom, keď ich popáli plameň.
Miloš Ščepka
Stratené kvety Alice Hartovej (The Lost Flowers of Alice Hart)
Austrália 2023
Námet: Holly Ringland
Scenár: Sarah Lambert, Kirsty Fisher, Kim Wilson
Réžia: Glendyn Ivin
Kamera: Sam Chiplin
Hudba: Hania Rani
Účinkujú: Sigourney Weaver, Alycia Debnam-Carey, Frankie Adams, Leah Purcell, Tilda Cobham-Hervey, Asher Keddie, Alexander England, Sebastián Zurita, Shareena Clanton, Alyla Browne, Charlie Vickers, Emma Lung a ďalší