Opätovne pre nich pripravili zaujímavé knihy

Sophie Schoenwaldová, Günther Jakobs: Mláďatká v ZOO (prel. Zuzana Dodoková, Ikar – Stonožka 2023)

Život ježka Ignáca, obľúbeného obyvateľa zoo, je plný práce a starostí. Nemožno sa čudovať, že si potreboval trošku pospať. Prespal štyri mesiace a asi by si ešte trochu schrupol, nebyť necitlivého zobudenia Alfrédom Vervom, riaditeľom zoo. Je tu jar a s ňou sa spája veľa roboty, a tiež príchod nových obyvateľov! Pribudli mláďatá a ježko s riaditeľom sa im vybrali v ústrety.
Vonku však na nich čakal problém – znepokojení chameleóní rodičia im oznámili, že sa stratila ich dcéra Androméda. „Ak sa ju podarí niekomu nájsť, tak jedine nášmu Ignácovi,“ vyhlásil Alfréd. „Možno ju videl váš sused leňoch Laco,“ zamrmlal váhavo Ignác. Laco im oznámil, že Andromédu dnes nevidel, ba ešte nevidel ani svoje mláďa! Lacovo mláďa sa však rýchlo našlo – leňoch ho mal na chrbte. Ignác a Alfréd netušili, že kúsok od nich je aj hľadaná Androméda. Našťastie, pretože by tak príbeh príliš rýchlo dorazil do šťastného konca. Pozorní čitatelia sa teda môžu potešiť z jej nájdenia a príbeh ide ďalej.

Zrazu sa ozval strašlivý rev a hľadači sa vydali za jeho zdrojom. Ocitli sa pred levou ohradou, kde stretli leva a jeho mláďa. Chvíľu tu pobudli, ale na Andromédu sa nestihli opýtať, pretože im k ušiam doľahol hurhaj. „Ignác zmeravie. Hádam len nespadla do vody k tuleňom?!“ Zamierili teda k tuleňom…

Veselý príbeh o hľadaní šibalskej Andromédy, a tiež o ďalších mláďatkách zo zoo, ich výchove a starostiach s nimi, si hneď získa pozornosť a sympatie dieťaťa. Ochotne sa pripojí k tímu hľadačov a stane sa jeho najpozornejším členom. Dieťa opustí svojich zvieracích priateľov dobre naladené, s plnou hlavou čitateľských zážitkov a s túžbou znova sa medzi nich vrátiť a zažiť zase niečo nové, zábavné a nezabudnuteľné… Kniha je vhodná pre deti od troch rokov. 

Katarína Macurová: Veľká chutná dážďovka (Albatros 2023)

Operení kamaráti Pipo, Bao a Kimči neustále vymýšľali rôzne šibalstvá, vychutnávali si spoločne strávený čas. Jeden deň im naservíroval chutný objav – melón! Presnejšie, polovicu z neho. Stačilo sa doň iba s chuťou ďobnúť. Pipo však na melón nemal chuť. Nájde si niečo iné, čomu bude venovať pozornosť. Tým niečím iným sa stala dážďovka, čiastočne vytŕčajúca zo zeme. Veľká chutná dážďovka! Stačí ju len vytiahnuť zo zeme. Lenže ona očividne vytiahnutá byť nechcela. Pipo ju ťahal, šklbal, robil, čo mohol, ale ona sa nepohla ani o milimeter!

Nevzdal sa, vyskúšal snáď všetko! Štedro ju polial (či skôr zaplavil vodou), vytvoril jej „nočnú atmosféru“ (čo ak vylieza iba v noci?), dokonca siahol aj po veľmi prefíkanom (a strašne smiešnom) nápade – prezliekol sa za dážďovku a chcel svoj objekt záujmu vylákať von na spoločný obed. Ona ním však pohrdla, naďalej sa odmietala pohnúť. Pipo pochopil, že natrafil na skutočne neobyčajnú dážďovku. A neobyčajná dážďovka si vyžaduje neobyčajný spôsob vytiahnutia zo zeme. Rozhodol sa vyskúšať udicu a tentoraz bol úspešný. Lenže namiesto dážďovky zo zeme vylovil niečo úplne iné…

Najnovšia kniha Kataríny Macurovej (vhodná pre deti asi od troch rokov) sa v mnohom podobá jej knižným predchodcom. Macurovej knihy možno označiť ako zábavné, veselé, nevšedné, sympaticky šibalské a prekvapujúce pútavými detailmi. Ktorúkoľvek dieťaťu ponúknete, urobíte dobre. No tá najnovšia z nich si predsa len zaslúži o trošku viac pozornosti – ako nováčik si zaslúži príležitosť ukázať sa.

Michael Ende, Julia Nüsch (ilustrátorka): Vytrvalá korytnačka Karla (prel. Magdaléna Poppelková, Albatros 2023)

Jedného krásneho rána sa ku korytnačke Karle doniesla veľká novina – kráľ zvierat Lev XXVIII. sa žení a na svadbu sú pozvané všetky zvieratá. Po celodennom rozmýšľaní sa Karla rozhodla, že sa svadby zúčastní a ráno sa vydala na cestu. „Išla pomaličky, krôčik po krôčiku, no s veľkým odhodlaním.“ Cestou stretla viaceré zvieratá a jej rozhodnutie zúčastniť sa kráľovskej svadby sa stretlo s negatívnymi a neempatickými reakciami. Pavúčica Križiačka neváhala poukázať na jej pomalosť a dala jej jasne najavo, že nemá šancu sa tam dostať včas, slimák Slzo jej ľútostivo vysvetlil, že ide opačným smerom a teraz je už príliš neskoro. Jašter Zákerák vyrukoval so znepokojivou novinkou, že kráľ Lev XXVIII. narukoval do vojny proti tigrovi Šabľozubovi – svadba sa dočasne ruší. Môže sa teda vrátiť domov. No Karla bola pevne rozhodnutá. Je pozvaná na svadbu, takže bude pokračovať v ceste.

Skutočne zlú správu jej neskôr prezradil havran Mudrák – kráľa Leva XXVIII. pred pár dňami pochovali. Ani tieto tragické slová však Karlu nepresvedčili, aby sa vrátila domov. „Ide mŕtvemu na svadbu?“ čudovali sa havrany. Nuž, Karla nakoniec, krôčik po krôčiku, dorazila do cieľa…

Čarovne ilustrovaný, nadčasový príbeh Michaela Endeho (autora Nekonečného príbehu) o vytrvalosti, viere v samého seba a v svoje rozhodnutia a schopnosti, odhodlaní, trpezlivosti a neunáhlenom napredovaní (krôčik po krôčiku) zaujme deti asi od štyroch rokov.

Antonella Fant (ilustrátorka): Hádaj, kto som! Zvieratká zo statku (Yoyo Books 2023)

V dotykovej knihe Hádaj kto som! Zvieratká zo statku čakajú na čitateľov príchod dobre naladení zvierací obyvatelia statku. Keď sa tak stane, hravou formou sa s ním zoznámia. Sliepka, krava, ovca, kôň, koza – každý z nich vysloví veršovanú hádanku. Hádanky sú krátke a ľahké a ak by dieťa predsa len váhalo s odpoveďou, stačí sa zahľadieť na obrázok na ľavej strane, ktorý mu ponúka výstižnú kreslenú nápovedu. Keď dieťa vyriekne odpoveď, môže odkryť okienko, spoznať zviera, ktoré položilo hádanku, zistiť, či odpovedalo správne. Má príležitosť preskúmať a pohladkať ho, dozvedieť sa o ňom rôzne zaujímavosti – ako vyzerá jeho stopa v piesku a jeho telo, čo dáva človeku (vajcia, mlieko atď.), čo dokáže…

Po zodpovedaní veršovaných hádaniek a milom zoznámení sa s obyvateľmi statku dieťa ešte knihu neopúšťa – na záver si môže obzrieť ďalších obyvateľov statku, napríklad mačku, pštrosa, páva, králika či moriaka. S nimi už strávi iba chvíľočku, hádanky a zaujímavé fakty mu nevenujú, ale aspoň v pokoji postoja, aby si ich obzrelo.   

Jana Korčeková
Autorka je knihovníčka