Pamätáte si ešte, ktorú audioknihu ste nahrávali ako prvú?
Bola to prvá kniha zo série Sedem sestier od Lucindy Rileyovej.

Ktorá audiokniha bola pre vás najväčšou výzvou?
Neviem, či to bola výzva, ale spomeniem knihu Nemali by sme. Teda konkrétne pikantné erotické scény. Navyše sme túto knihu načítali s bratom Martinom. Ale herec sa vie empaticky spojiť s každou postavou a vie sa odosobniť.

Ktorú audioknihu bolo radosť nahrávať?
Ja mám radosť z nahrávania vždy. Je to moja srdcovka. Páčila sa mi kniha Neviditeľný život Addie LaRuovej, aj Zoznam hostí, kde účinkuje viac interpretov. Pri nahrávaní je skvelá atmosféra. Ľudská aj profesionálna. Máme tú česť nahrávať s kolegyňami, ktoré nielen rozumejú zvuku, ale sú tiež herečky či speváčky.

Ktorú knihu by ste ešte rada načítala do audio podoby?
Určite všetky ostatné knihy zo série Sedem sestier, vrátane poslednej, ktorú napísal syn autorky. A knihy Dana Millmana. Napríklad Dvanásť brán na ceste k osobnému rastu, Zákony ducha, Cesta pokojného bojovníka. Či angelológiu dejín od Emila Páleša, v ktorej skúma synchronicity a periodicity v dejinách. Dievčatko Momo a ukradnutý čas od autora Nekonečného príbehu Michaela Endeho. Momo má výnimočnú schopnosť – počúvať človeka z jeho vnútra, vnímať ako svet vníma on, čo prežíva, aký význam tomu dáva.

Nahrávate radšej fiction alebo non-fiction?
Rovnocenne. Vnímam vnútornú realitu duše vážne a uvedomujem si, že to, čo prežívame, náš vnútorný svet, je rovnako dôležitý ako ten vonkajší, a že to, čo prežívame vnútri, tvorí a formuje našu vonkajšiu realitu. Mám veľmi živú predstavivosť a baví ma stvárňovať rôzne charaktery a osudy, je to vnútorne nesmierne obohacujúce.

Aký žáner najradšej čítate alebo počúvate?
Čítam a počúvam odmalička všetky možné žánre. V tomto období uprednostňujem knihy, ktoré majú aj duchovný obsah a také, ktoré sú zamerané na osobnostný rozvoj. Milujem aj poéziu, rozprávky, dobrodružné knihy, životopisy.

Ako sa pripravujete na nahrávanie audioknihy?
Prečítam si text vopred, aby som sa oboznámila s obsahom, témou, charakterom, postavami. Pred nahrávkou si robím aj hlasovú rozcvičku, artikulačné cvičenia. Dôležité pre mňa je aj dobre sa vyspať, aby som mala dostatok energie na niekoľkohodinové čítanie v štúdiu s krátkymi prestávkami. Prípravu nám veľmi uľahčia redaktorky, ktoré sú rovnako milé a profesionálne ako všetci v Publixingu. Prípravu netreba podceniť, je dôležitá, ako pri všetkom ostatnom. Nielen odvážnemu, ale aj pripravenému šťastie praje.

Beata Horňáková