Na svete niet desivejšieho klienta, ako je nevinný človek

Advokát zo zadného sedadla
Autor: Michael Connelly
Interpret: Marek Koleno
Vydavateľ: Publixing a Slovart
Dĺžka: 14 hodín a 31 minút

Mickey Haller je právnik, ktorý najradšej pracuje zo zadných sedadiel svojich lincolnov, za pohybu mu to jednoducho myslí najlepšie. Zároveň je nablízku svojim klasickým klientom – motorkárom, podvodníkom a drogovým dílerom. Zákon pre neho nie je o vine alebo nevine. Celé je to o tom, kto vie hrať pred porotou lepšiu hru – vyjednávať a manipulovať.

Keď sa mu do rúk dostane prípad playboya z Beverly Hills, ktorého zatkli za napadnutie ženy, možno sa mu blýska na lepšie časy. Prvý bohatý klient po niekoľkých rokoch a ešte k tomu sa zdá, že je skutočne nevinný. Namiesto jednoduchého prípadu sa však veci tak skomplikujú, že mu čoskoro nepôjde len o výhru v súdnom procese, ale aj o holý život.

Connellyho séria o obhajcovi Mickeym Hallerovi si už vyslúžila niekoľko adaptácií. V roku 2011 ho na filmových plátnach v The Lincoln Lawyer stvárnil Matthew McConaughey. V roku 2022 vznikol na Netflixe seriál s rovnakým názvom, ktorý má už dve série – tá novšia vyšla len pred pár mesiacmi. Hlavnej úlohy sa tentoraz ujal Manuel Garcia-Rulfo.

Nebol to pekný pohľad, keď ich našli.

Studňa
Autor: Dominik Dán
Interpret: Martin Mňahončák
Vydavateľ: Publixing
Dĺžka: 12 hodín a 11 minút

Existuje jedno kriminalistické pravidlo: vraždí sa hlavne pre peniaze alebo kvôli ženám. Skúsenosti Krauza a Fischera na oddelení vrážd to len potvrdzovali. Keď im v roku 2003 skončil na stole nový prípad vraždy mileneckej dvojice – nález ich zohavených tiel bol poriadnym orieškom aj pre ostrieľaných kriminalistov – už od začiatku tušili, že motívom bude jeden z dvoch scenárov.

Užite si detaily z kriminalistickej praxe, miestne reálie aj svojský humor detektívov z kancelárie č. 141 v 12. pokračovaní oceňovanej detektívnej série Denník dobrého detektíva.

Je IQ osud? Ani zďaleka nie natoľko, ako si myslíme.

Emocionálna inteligencia
Autor: Daniel Goleman
Interpret: Mário Zeumer
Vydavateľ: Publixing a Citadella
Dĺžka: 16 hodín a 24 minút

Pred vydaním tohto prelomového bestselleru bolo naše uvažovanie nad ľudskou inteligenciou príliš zúžené. Za jediné meradlo bol považovaný inteligenčný kvocient IQ. Goleman však prišiel s teóriou, že to neberie do úvahy veľa významných schopností, ktoré sú úplným základom pre existovanie človeka v spoločnosti. Prišiel s pojmom emocionálna inteligencia (EQ), ktorý je už dnes súčasťou nášho jazyka. Tá nám umožňuje lepšie fungovať v spoločnosti, zlepšovať svoje zdravie, úspechy vo vzťahoch aj v práci.

Toto updatované vydanie zahŕňa najnovšie poznatky z oblasti výskumu emocionálnej inteligencie a odpovedá na pálčivé a aktuálne otázky.

Seržant Jaroš a veľké problémy v Malom Ríme

Lovec čertov
Autor: Juraj Červenák
Interpret: Marek Geišberg
Vydavateľ: Publixing a Slovart
Dĺžka: 8 hodín a 54 minút

Bohdan Jaroš už neverí, že sa niekedy stretne so Steinom a s Barbaričom. Na vlastnú päsť putuje po českej ceste, ktorá spája Prahu s Budínom, pritom sa živí ako nájomný kat a lovec zločincov. V Trnave ho čaká záhadný prípad, pretože zmizol veliteľ miestneho husárskeho pluku a gróf Thurzo poprosí Jaroša o pomoc s jeho hľadaním. Ten tuší, že kapitán už asi nebude medzi živými – no aj tak sa pustí do pátrania po mužovi aj po päťsto zlatých z výkupného, ktoré zmizli spolu s ním. Ešte nevie, že čoskoro pôjde o život jemu samotnému.

Deviate pokračovanie série historických detektívok Stein a Barbarič si drží rovnako vysokú latku kvality, hoci vyšetrovanie vedie len sám Jaroš.

Martin Kasarda