Priniesli iluminátov mimozemšťania, aby zinscenovali štátne prevraty, spôsobili pandémie, spútali ľudstvo náboženstvami a ovládli toky všetkých peňazí sveta? To nemôže byť náhoda, že najbohatší ľudia sveta sú najbohatší a nás ostatných držia v nevedomosti a vždy, keď nám stúpnu platy, zvýšia nám ceny nafty, masla a daní! Je to pravda, všetci sme len ovce v rukách vegetariánsky sa tváriacich vlkov. Ale vlk vegetarián na celej plochej Zemi predsa neexistuje. Alebo áno?

Zdá sa vám, že predchádzajúce vety sú z nejakej paródie na myslenie? Tom Phillips a Jonn Elledge vo svojej vtipnej a zároveň poučnej knihe Konšpirácie (prel. M. Bajaníková, Eastone Books 2023) vám ukážu, že svet konšpirácií nie je ani trochu zábavný. Isto, niekedy je smiešny, ale dosah bludných informácií môže byť až desivý. Stačí si spomenúť na antisemitské konšpirácie, ktoré šírila ruská tajná služba prostredníctvom Protokolov sionských mudrcov, ktoré sa dostali do rúk istému rakúskemu maliarovi s fúzikmi pod nosom a s presvedčením, že židovskú otázku treba riadne a raz a navždy vyriešiť.

A prečo veríme hlúpostiam

Konšpirátorstvo je taký pohľad na svet, v ktorom vidíte, že nič sa nedeje náhodou, všetko so všetkým súvisí, nič nie je také, ako sa zdá, a navyše túto pravdu pred vami taja dobre organizované tajné spoločnosti, pretože tie nás obyčajných potrebujú ako stádo na prácu a dojenie peňazí. Však páni Soros, Gates a ďalší…

Samozrejme, žiť vo svete, kde sa veci dejú náhodne, je veľmi zlé psychologické východisko, takže do istej miery sme konšpirátormi všetci, lebo všetci súhlasíme s vytváraním spoločenstiev a inštitúcií, ktoré riadia chod vecí verejných, a poznáme ich pod názvom vláda či parlament. Snaha usporiadať spoločnosť, dať jej nejaké pravidlá, ktoré nám dodajú bezpečnosť a pomáhajú s riešením našich životných situácií, dokonca tolerovať inštitúcie, ktoré na seba preberajú morálne rozhodovanie o tom, čo je dobré a zlé, ako to robia cirkvi, je normálne. Myslieť si však, že toto celé zosnovali nejaké tajné spoločnosti, aby nás riadili, púšťali na nás z lietadiel chémiu, očkovali nás čipmi a schovávali pred nami mŕtvych mimozemšťanov, už tak v poriadku nie je.

Psychológia konšpirátorského myslenia preto prirodzene tvorí úvodnú kapitolu tejto knihy. Autori Tom Phillips a John Elledge sú známi britskí bojovníci za zdravé myslenie, publicisti, spisovatelia. K téme pristupujú s nadhľadom, konšpirátorov rozhodne neurážajú, nehádajú sa s nimi, nie sú agresívni, len jednoducho vysvetľujú, kde dochádza k mentálnym skratkám a omylom. A prečo sa časť ľudí (a do istej miery sme k tomu náchylní všetci) utieka k jednoduchým vysvetleniam. Prosto potrebujeme mať istotu, že tu nie sme náhodne.

Dejiny sú plné konšpirácií

Pamäť jedného človeka je krátka, preto máme knihy, dokumenty, archívy. Čo bolo pred tridsiatimi rokmi, je už veľmi dávno a pred tristo? Nekonečne. Ak by ste sa spýtali samých seba, kedy vznikli ilumináti, najtajuplnejšia organizácia, ktorá riadi svet, kam by ste ich zaradili? A s čím by ste ich spojili?

Málokto z nás by vyhŕkol správnu odpoveď, že ilumináti neboli fiktívnou, ale skutočnou organizáciou, dokonca produktom rozumného osvietenstva! Stručné dejiny nešťastného príbehu o spoločnosti ľudí, ktorí prinesú poznanie a svetlo do temných duší novovekých ľudí, si môžete v tejto knihe prečítať, podstatné je, že ilumináti boli pokusom istého nemeckého pána Weishaupta, pedagóga, ktorý mal ambíciu založiť spolok priateľov, ktorí si budú navzájom pomáhať, budú postupovať cielene pri riadení štátu a v mene rozumu a svetla (preto ilumináti) poznania povedú ľudstvo k lepším zajtrajškom.

Samozrejme, chcieť od ľudstva, aby sa dalo riadiť Rozumom, je trocha odvážne, najmä ak rozum vezmú do rúk o svojej veľkosti presvedčení egoisti. Je len prirodzené, že takýto na seba sústredený rozum v jednej chvíli stratí súdnosť a získa tým Neomylnosť. Nie, toto nie je opis slovenského politického bábkového divadla, ale princíp akýchkoľvek spolkov, v ktorých sa ciele a záujmy začnú podriaďovať prospechu.

Podstatné je, že ilumináti a podobné tajné organizácie so všetkými tými krásnymi rituálmi, prijímaním nových členov pod oltárom, s kuklami na hlavách a sviecami, sa stali kultúrnym fenoménom. Umožnili vznik legiend i popkultúrnych diel (pozdravujeme do Ameriky, pán Dan Brown), ktoré príbeh o tajných spoločenstvách riadiacich planétu stále živia.

Príbehy, dohady, interpretácie

Autori tejto vtipnej pitvy konšpiračného myslenia na čitateľov vyťahujú známe konšpiračné teórie, aby na nich ukázali proces vzniku a šírenia takýchto informácií. Na začiatku je čosi, čo nemá rýchle a jednoduché vysvetlenie, ba dokonca neraz je udalosť či aktivita obostrená nejasnosťami, lebo sa prosto stala akosi náhodne, neočakávane, mimo bežného poriadku. A v tejto chvíli je to jedno, či ide o vraždu prezidenta (napríklad J. F. Kennedyho), pandémiu (nielen koronavírusovú), alebo viditeľné, ale neidentifikované udalosti na oblohe. Neistota, že sa nám svet „vymkol“ z rúk, je veľká.

Nakoniec, nevysvetliteľno toho, že žijeme vo svete, kde platia prírodné zákony, ktorým nie vždy rozumieme, dalo vzniknúť mnohým príbehom, mytológiám, náboženstvám. Tie dnes nevnímame, pravda, ako konšpirácie, ale ako príbehy, ktoré tvoria súčasť ľudského dospievania a spoznávania, uchopovania sveta. Autori však upozorňujú, že ani dnes – napriek úpornej snahe vedy a objektivity médií – nezanikli naše obavy, strach z neznámeho, nového a toho, čo vlastne nevieme ovplyvniť. A keďže sa vo svojej podstate báť nechceme a svet naozaj vidíme ako panoptikum, v ktorom sa určitá vrstva ľudí má lepšie, tak my ostatní sa pozeráme na svet cez optiku médií hľadajúcich senzácie a interpretácie aj tam, kde nie sú.

Navyše – a to je vec stará tiež storočia, len sociálne siete to zosilnili – nadávanie na mocných a podozrenia zo sprisahaní boli vždy súčasťou odporu proti moci a proti vynucovaným rozhodnutiam. Pekne to vidieť napríklad na antivakcinačných hnutiach, ktoré svoje dejiny píšu už vyše tristo rokov a dookola argumentujú vedecky dávno vyvrátenými tvrdeniami. Oproti pár vyhláseniam a falošným interpretáciám antivakcinátorov stoja tisíce medicínskych štúdií potvrdzujúcich užitočnosť a obrovský prínos očkovania. Ale čo keď tie štúdie zaplatili farmafirmy, aby si namastili pokladnice, však pán popularizátor očkovania Gates, oponujú antivakcinátori a bludný kruh pokračuje.

Dá sa hľadať pravda?

To je jedna z najťažších otázok, na ktorú sa autori snažia odpovedať, ale zároveň si uvedomujú, že je to vlastne nemožné. Hovoriť o kritickom myslení a vzdelávaní je fajn, ale oproti poznaniu a najmä vede, ktorá po správnosti spochybňuje samu seba, stojí prostá ľudská túžba poznať definitívne a jednoduché odpovede. A tie konšpirátorské vysvetlenia nám dávajú často pocit, že s našou prirodzenou podozrievavosťou až paranojou nikdy nie sme opustení.

Záver knihy, prirodzene, patrí posledným rokom: nárastu konšpirátorského, dezinformačného prostredia a manipuláciám, ktoré priviedli do divných vôd Britániu v brexite, vyniesli Trumpa do kresla prezidenta, šírili paniku počas koronavírusu. Prečo sa tak stalo? Prečo sme prestali veriť tradičným médiám a nechali sa nachytať na pozlátka sociálnych sietí a tvorby anarchistického a neregulovaného mediálneho obsahu? Zábavné videjko s mačičkou je milé, ale keď vám za tým vyskočí informácia, že na rakovinu zaberá savo, zábavka sa mení na život ohrozujúce šírenie hlúposti.

Autori sú však idealisti a veria, že trpezlivou prácou, primeranou výchovou k pravde a dlhodobým, sústavným upozorňovaním na klamlivé, zavádzajúce informácie, spoločnosť môžeme liečiť z ošiaľu dezinformácií. Lenže kým verejne činní politici a propagátori rôznych alternatívnych verzií tohto sveta budú svoje klamstvá s radosťou šíriť s cieľom populisticky manipulovať s voličmi, je táto idealistická verzia pravdivého sveta naozaj utópiou.

Nech nám teda americká zástava vlaje nad povrchom Mesiaca, teda toho, čo vytvorili v hollywoodskych štúdiách, a nech vám každá náhoda pripomenie, že všetko sú to premyslené konšpirácie iluminátov. A to je prauda, ouce, zdieľaj, kým nezmažú…

Martin Kasarda

Tom Phillips, John Elledge: Konšpirácie (prel. M. Bajaníková, Eastone Books 2023)