Elektronická tanečná scéna je zaujímavý subkultúrny fenomén, ktorý má svoju zážitkovú stránku spojenú nielen s hudbou, ale aj s vizualitou a zážitkami, ktoré pripomínajú až rituály a obrady. DJ na pódiu, svetelné efekty, tancujúce davy ľudí.
Túto magickú atmosféru sa pokúša už niekoľko rokov zachytávať mladý slovenský fotograf Pavel Kuna, ktorý sa už dnes môže smelo radiť k najlepším súčasným fotografom elektronickej tanečnej scény. Po prvých výstavných úspechoch so svojimi fotografiami sa rozhodol pripraviť si prehliadku svojich najlepších fotografií v knižnej podobe. A vo vlastnej réžii.

Príbeh „o mne“

Málokedy sa kniha, ktorú si autor pripraví a vydá sám, vydarí tak, ako sa vydarila kniha fotografa Pavla Kunu Be yourself, be unique. Podstatnú časť knihy, prirodzene, tvoria fotografie z tanečných festivalov, pohľady z pódia i na pódium. Variabilita v monotónnosti tanečnej hudby je zdôraznená opakovaním motívov vystupujúcich dídžejov v rôznych pózach pri práci za mixážnymi pultami, pohľadov z pódia na radujúci sa dav a zákulisnými portrétmi. To sú vlastne tri základné motívy Kunových fotografií.

Textová zložka knihy dopĺňa výbornú obrazovú zložkou. Je len prirodzené, že osobná spoveď Pavla Kunu sa týka primárne jeho skúseností a zážitkov zo zákulisia tanečnej scény. Nadšenie z autora priam srší na miestach, kde píše o tom, ako sa dostal do priestorov backstage festivalov a o svojich stretnutiach s najpopulárnejšími hviezdami tanečnej scény.
Svoju životnú cestu pretkáva aj istým motivačným pohľadom na celý svoj úspech a možno práve v týchto miestach pôsobí jeho text ako rozprávanie nadšeného fanúšika a motivátora, ktorý je pyšný na svoj úspech.

Počúvaj a prežívaj

Atmosféra, ktorú sa podarilo zachytiť Pavlovi Kunovi vo svojich fotografiách, je vskutku unikátna. Z jeho fotografií cítiť radosť, pozitívnu energiu, originalitu pohľadu na svet, zábavnosť. Zároveň fotograf zachytil aj spomínanú ritualizovanú formu elektronickej tanečnej hudby, ktorá dodáva celému projektu nádych akejsi magickej oslavy života, hypnotickej a fascinujúcej aj pre ľudí, ktorí možno práve nie sú fanúšikmi takejto hudby.

Táto magická moc, ktorú Kuna ulovil na svojich obrázkoch na tanečných párty, je esenciou jedného typu kultúry a aj dôkazom, že spoločne prežívaný zážitok dobrej kultúry môže mať podobu obradov. Pekné pozeranie a príjemné čítanie.

Martin Kasarda