Tomáš Berka, Ján M. Bahna: Vily nad bratislavským starým mestom (Marenčin PT 2024)

Poklady bratislavskej architektúry

Bratislava je zvláštne mesto v tom, že dlhé storočia bola zároveň v centre aj na okraji. Bola druhá za Viedňou, druhá za Budapešťou, druhá za Prahou. A aj v rámci krajiny, ktorej je hlavným mestom, je čímsi ako druhým domovom pre tých, ktorí sa do nej z celého Slovenska ťahajú za prácou, štúdiom, politikou, lepším životom, možnosťami.

„Druhosť“ Bratislavy sa prejavuje aj v jej architektúre mesta, ktoré je vlastne malé, pozliepané okolo malého centra z králikární panelových sídlisk či satelitných dediniek. Srdcom hlavného mesta nie sú žiadne okázalé bulváre, ale len pár ulíc, žiadne veľké námestia, len také nezastavané priestory križovatiek ulíc. Paláce sú skromnejšie a dvadsať poschodí výškovej administratívnej budovy vzbudzuje úžas.

A predsa má Bratislava pre milovníkov architektúry čaro, ktoré nie je okázalo vystavené na oči, ale je skôr skryté v uličkách v okolí Hradu či Slavína. Tomáš Berka a Ján M. Bahna sa venovali mapovaniu architektúry víl dlhé roky a ich najnovší súhrn predchádzajúcich výskumov sa nazýva Vily nad bratislavským starým mestom (Marenčin PT 2024)

Bohatý koláč

Táto kniha nie je len záznamom o architektoch a siedmich stovkách vilových domov, ale aj o životnom štýle a ľuďoch, ktorí si vily dali postaviť, žili a žijú v nich. Miestami pôsobí publikácia aj ako dobrý turistický sprievodca po Hradnom vrchu, Slavíne, Kalvárii a v širšom okolí centra mesta. Nájdete tu trasy, po ktorých sa môžete prejsť a vychutnávať si možnosti, ktoré bratislavské „lepšie štvrte“ ponúkajú ako svojská oddychová zóna.

Okrem architektúry zachytili autori aj premeny mesta, hovoria o zónach, kde kedysi boli vinohrady, reštaurácie a hostince či poľovné revíry. Postupne sa s narastaním mesta menili tieto zóny na obytné štvrte lepšie situovaných Bratislavčanov – od letných sídiel talianskeho typu v polovici 19. storočia cez nemecko-maďarskú romantizujúcu a eklektickú zástavbu v okolí Palisád na prelome 19. a 20. storočia až po stavebný rozmach za prvej Československej republiky a súčasnú modernú vilovú architektúru.

Majestátna rekapitulácia

Treba dodať, že aktuálna publikácia Tomáša Berku a Jána M. Bahnu je fotograficky aktualizovanou, informačne doplnenou a rozšírenou verziou ich doterajších štyroch kníh, ktoré napísali autori o jednotlivých častiach mesta. Výsledkom je monumentálna tisícstranová publikácia, ktorá ukazuje vyše dvesto rokov výstavby bratislavských víl v tom najkomplexnejšom možnom obraze. Ako píše Tomáš Berka na záver, touto knihou sa uzatvára mapovanie tohto sveta. Aj preto, že jeden z autorov, architekt Ján M. Bahna nás v minulom roku opustil.

Vily nad bratislavským starým mestom sú poctou architektom a poctou mestu. Na prvý pohľad nie sú okázalé a monumentálne ako mnohé verejné budovy veľkých metropol. Predsa len väčšina víl bola a je súkromným obydlím, ktoré má svojím spôsobom chrániť obyvateľov a vytvárať súkromie. O to vzácnejšie je, že autori knihy mnohých obyvateľov presvedčili, aby ich nechali nazrieť do súkromia a zverejnili informácie o duši jednotlivých domov.

Pre milovníkov architektúry a hlavného mesta zvlášť je to priam povinná výbava. Informačne nesmierne dôsledná, fotograficky príťažlivá a plná lásky k mestu. Tomu mestu, ktoré vyrástlo na okraji, vyrástlo ako to „druhé“ spomedzi prvých, aby sa stalo metropolou.

Martin Kasarda